Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registrul de incasari si plati pentru I.I.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registrul de incasari si plati pentru I.I.

Buna seara,

Imi spuneti si mie va rog frumos daca am o factura pe care o s-o incasez prin banca cu O.P. ,cand o trec in registrul de incasari si plati? in momentul in care o s-o incasez?
Da, se trece in momentul incasarii. De aceea i se spune "registru jurnal de incasari si plati". In acest registru se inregistreaza documentul prin care s-a incasat (in acest caz O.P.) iar nu factura.
multumesc!
buna dimineata ,
imi explicati si mie va rog pentru acceasi intreprindere cum trebuie sa procedez din punct de vedere contabil in momentul cand ii scot din banca pentru cheltuieli diverse ,de exemplu plati impozite,salarii ,achizitii?
va multumesc frumos!
inregistrati pe cheltuieli toate platile efectuate in baza documentelor justificative.
sunt deductibile cheltuielile de natura salariala conform statelor de plata si achizitiile efectuate in scopul de a realiza venituri impozabile.
plata impozitului pe venitul din activitati independente nu constituie cheltuiala deductibila.
Buna dimineata,

Pot sa trec in registrul de incasari si plati impozitul pe veniturile din salarii si contributiile de asigurari sociale datorate de angajator?(tot ceea ce rezulta din statul de plata)
Va multumesc !