avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii si registre obligatorii la intreprinderile ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii si registre obligatorii la intreprinderile individuale

Buna ziua!
Am infiintat o intreprindere individuala in feb 2013 si am inceput sa incasez in martieavand urmatoarele coduri caen (4619.4741.4742.4778.6190.8219.8291.8299) In general ma ocup cu vanzarea de accesorii pentru telefon si calculator, activitatii de xerox si imprimare si de asemenea cu incasarea de facturi prin aparat electronic
Va rog sa imi spuneti ce declaratii se fac la inchiderea de luna si pana in ce data (stiu ca la SRL se face balanta si se depun unele declaratii pana la 25 a lunii urmatoare), dar la intreprinderi individuale cum este?
De asemenea in registru de incasari si plati se face totalul in fiecare luna sau se cumuleaza cu platile din februarie?
incasarea de facturi prin aparat electronic o fac pe baza unui contract iar la final de luna mi se trimite in contul personal suma aferenta tranzactiilor respectiv 0.30 bani pt fiecare factura. Cu suma aferenta acestor tranzactii ce fac o inregistrez in contabilitate, cand si pe baza carui document?
Va multumesc
Ultima modificare: Marți, 26 Martie 2013
laura2008_angel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 12:48, 5 Ianuarie 2016
Pentru intreprinderea individuala se tine contabilitate in partida simpla.
Completati zilnic registrul jurnal de incasari si plati.
La incasari treceti incasarile in numerar cu raportul z scos de la casa de marcat si cu chitanta sau ordin de plata daca cumva emiteti facturi si le incasati in acest fel.
La plati treceti cu documentul de plata (chitanta, bon fiscal, extras de cont daca platiti prin banca) platile la marfa, taxe si impozite platite catre primarie(taxa pe firma), ratele trimestriale la contributiile la sanatate, impozit pe venit si cas daca e cazul, facturile de la utilitati si ce alte cheltuieli mai aveti.
Pentru comisionul primit de la incasarea electronica a facturilor trebuie sa va dea factura respectiva firma. Trebuie sa folositi cont bancar al intreprinderii individuale. Valoarea comisionului primit o treceti la incasari prin banca conform extras de cont.
Operatiunile inregistrate in Registrul-jurnal de incasari si plati se totalizeaza anual.
~ Conținut șters la cerere ~
george-neagu a scris:

Pentru intreprinderea individuala se tine contabilitate in partida simpla.

La plati treceti cu documentul de plata (chitanta, bon fiscal, extras de cont daca platiti prin banca) platile la marfa, taxe si impozite platite catre primarie(taxa pe firma), ratele trimestriale la contributiile la sanatate, impozit pe venit si cas daca e cazul, facturile de la utilitati si ce alte cheltuieli mai aveti.


Buna ziua,

Va rog lamuriti-ma si pe mine:
se trece sau nu, impozitul pe venit, la cheltuieli?

multumesc
Impozitul pe venit platit se trece in RJIP,dar este o cheltuiala nedeductibila fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile i.i. -servicii reincarcare cartele telefonie si carduri plati online Dl_Sandu Dl_Sandu Buna ziua, va cer ajutorul in elucidarea urmatoarelor probleme: 1-Detin un aparat de incarcari electronice cartele telefonie mobila , in fiecare saptamana ... (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala Andrey23 Andrey23 Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ... (vezi toată discuția)
Completare rjip intreprindere individuala MoraruAnca MoraruAnca Buna seara. Am si eu unele nelamuriri, daca se poate sa ma ajute cineva? Am o intreprindere individuala, activitate machior. 1- Produsele care le cumpar le ... (vezi toată discuția)