Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul indemnizatie de concediu si venit net
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul indemnizatie de concediu si venit net

Buna ziua,

Rog respectuos sa-mi fie prezentat, detaliat, modul de calcul a indemnizaţiei de concediu si a venitului net, aferent lunii septembrie 2012, pentru un salariat cu contract individual de munca, avand urmatoarele drepturi salariale si care a beneficiat de un concediu de odihna de 5 zile in luna septembrie 2012, astfel:
* salariu de baza : 3822 lei (in care este inclus si vechimea in munca)
* spor pentru condiţii periculoase sau vătămătoare - 10% din salariul de bază
* spor pentru condiţii grele de muncă - 15% din salariul de bază
* beneficiaza de bonuri de masa
* este membru de sindicat si plateste o cotizatie de 0,4% din venitul brut
* casatorit si are 2 copii in intretinere

In speranta unui raspuns prompt va multumesc anticipat.
Indemnizatia de concediu de odihna se calculeaza cu media veniturilor pe 3 luni anterioare plecarii in CO (suma regie+sporuri raportata la total zile lucrate in cele 3 luni, media zilnica astfel calculata se inmulteste cu 5 zile CO, cat ati avut in septembrie).
In cazul dvs, avand si sporuri, influenta acestora este destul de mare.
Un calcul corect se poate face daca furnizati suma sporurilor si a regiei realizate in cele 3 luni anterioare.

Codul Muncii:
ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnã salariatul beneficiazã de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai micã decât salariul de bazã, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivã, prevãzute în contractul individual de muncã.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnã reprezintã media zilnicã a drepturilor salariale prevãzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicatã cu numãrul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnã se plãteşte de cãtre angajator cu cel puţin 5 zile lucrãtoare înainte de plecarea în concediu.
Multumesc mult pentru mesaj.
Nu stiu ce intelegeti prin "suma regie" dar va pot spune ca venitul brut, pentru fiecare din lunile iunie, iulie si august 2012, a fost de 4777 lei - de unde rezulta ca sporurile au fost in cuantum de 955 lei lunar. Revin cu mentiunea ca incepand cu luna august plateste cotizatia de sindicat si a primit bonuri de masa conform numarului de zile lucratoare aferente lunilor iunie (21), iulie (22) si august [(22) - (15 august a fost liber legal)].
Acum se poate face un calcul exact al indemnizatiei de concediu?
Total venituri 3 luni anterioare= 4777 x 3 = 14331 lei.
Numar zile lucrate in cele 3 luni = 22+22+20 = 64 zile (iunie a avut 20 zile, in 4 iunie au fost Rusalii - sarbatoare legala)
Media zilnica = 14331 : 64 = 223,92 lei
Indemnizatia CO = 223,92 lei x 5 zile = 1119,6 lei rotunjit 1120 lei.

Regie 15 zile 3822 : 20 x 15 = 2867
Spor 10 % 2867 x 10 % = 287
Spor 15 % 2867 x 15 % = 430
Indemnizatie CO = 1120
Total brut = 4704

CAS 10,5 % = 494
CASS 5,5 % = 259
somaj 0,5 % = 24
Venit net = 4704 - 494 -259 - 24 = 3927

Baza de calcul impozit = 3927 - 4704 x 0,4% + 9 x 15 (tichete) = 3927 - 19 + 135 = 4043 (deducerea personala este 0 deoarece venitul brut este mai mare de 3000 lei).
Impozit 16 % = 4043 x 16 % = 647 lei

Salariu net = 3927 - 647 = 3280 lei.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Deci sa inteleg ca, avand in vedere prevederile

ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnã salariatul beneficiazã de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai micã decât salariul de bazã, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivã, prevãzute în contractul individual de muncã.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnã reprezintã media zilnicã a drepturilor salariale prevãzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicatã cu numãrul de zile de concediu.

media zilnica a drepturilor salariale, este de fapt, media venitului brut realizat in ultimele 3 luni anterioare impartit la numarul de zile lucrate in cele 3 luni?

eduardvl, utilizator
Exact, ati inteles bine. Venitul brut se compune strict din valoarea orelor prestate efectiv (suma regie) si a sporurilor, nu se includ indemnizatii de concediu de odihna, indemnizatii de boala, prime, ajutoare, etc.
Toate drepturile salariale se calculeaza la brut, la care se aplica contributiile sociale si impozitul. Angajatul primeste salariul net, din asta traieste si nu-l intereseaza brutul.