Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme calcul - concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme calcul - concediu de odihna

- salariat - institutie bugetara, personal contractual

- ati precizat ca:
"In plus, indemnizatia de concediu nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada concediului de odihna, prevazute in contractul individual de munca, conform Codului Muncii."

Intrebari:
1. - daca
sporul de conditii vatamatoare este trecut in contractul individual de munca,
si este inafara salariului de baza ( si se da in fiecare luna )
( in salarul de baza este trecut doar
sporul de vechime ),
atunci,
acest spor face parte din
sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada concediului de odihna
si este inclus in indemnizatia de concediu ?

- daca in perioada ianuarie-aprilie nu s-a luat concediu de odihna,

2. - daca pentru luna aprilie /30 zile,
pentru perioada concediului de odihna de 10 zile,
se da ca indemnizatie de concediu
salariul de baza si sporurile cu caracter permanent cuvenite
( deci si sporul de conditii vatamatoare ),
atunci,
pentru luna mai/31 zile,
pentru perioada concediului de odihna de 5 zile,
se da la indemnizatie de concediu
sporul de conditii vatamatoare pentru luna aprilie,
dar fara cele 10 zile
cand am fost in concediu de odihna ?
( adica, angajatorul calculeaza
pentru sporul de conditii vatamatoare
ce sa va da la indemnizatia de concediu
doar la zilele lucrate anterior lunii cand iei concediu).
( angajatorul considera ca
odata ce am fost 10 zile in concediu de odihna
in luna aprilie,
si odata ce nu am lucrat cele 10 zile /aprilie,
nu poate sa imi dea si acest spor ).

3. - daca salariul brut lunar este fix,
si nu in raport de numarul de zile lucrate
( adica, indiferent ca intr-o luna sunt
20/21/22 zile lucratoare - se da acelasi salariu brut ),
atunci,
indemnizatia de concediu de odihna
nu trebuie sa fie niciodata mai mica
decat salariul brut, ci
trebuie sa fie egala
cu salariul brut ?
4. - daca angajatorul calculeaza
indemnizatia de concediu
doar in raport de sporul de conditii vatamatoare
acprdat doar in
zilele lucrate luna anterioara
si nu in raport de salariul brut lunar fix,
si se da astfel
o indemnizatie mai mica decat salariul brut lunar fix ?
1. Sporul de conditii vatamatoare este considerat spor permanent.
2. La calculul indemnizatiei de CO pentru luna mai se face media veniturilor brute realizate in cele 3 luni anterioare. Intrucat in luna aprilie ati realizat sporul doar pentru zilele lucrate, este evident ca doar acest spor redus se ia in calcul.
3. Indemnizatia de CO poate fi egala cu salariul brut+sporurile permanente, raportate la numarul de zile de CO, sau poate fi mai mare decat aceasta valoare. Diferenta o da numarul de zile lucrate in cele 3 luni anterioare.
4. Indemnizatia de CO nu poate fi mai mica decat salariul brut+sporurile permanente, raportate la numarul de zile de CO.

Va dau un exemplu de calcul:
salariu brut lunar = 1000
spor permanent 10% = 100
luna ianuarie 2014 - 21 zile lucratoare
luna februarie 2014 - 20 zile lucratoare
luna martie 2014 - 21 zile lucratoare
luna aprilie 2014 - 21 zile lucratoare
luna mai 2014 - 21 zile lucratoare

Calcul indemnizatie CO aprilie 10 zile:
Total venituri 3 luni anterioare = (1000+100) x 3 = 3300
Total zile lucrate in cele 3 luni anterioare = 21 ian + 20 feb + 21 mar = 62
Media zilnica pentru 1 zi CO = 3300 : 62 = 53,22
Media zilnica in luna aprilie 2014 = 1100 : 21 zile apr = 52,38 < 53,22
Indemnizatia 10 zile CO aprilie = 53,22 x 10 = 532

Calcul indemnizatie CO mai 10 zile:
Total venituri 3 luni anterioare = (1000+100) x 2 + 1100/21 x 11 zile lucrate aprilie = 2776
Total zile lucrate in cele 3 luni anterioare = 20 feb + 21 mar + 11 apr = 52
Media zilnica pentru 1 zi CO = 2776 : 52 = 53,38
Media zilnica in luna mai 2014 = 1100 : 21 = 52,38 < 53,38
Indemnizatia 10 zile CO mai = 53,38 x 10 = 534

Codul Muncii:

ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

2. - ... Intrucat in luna aprilie ati realizat sporul doar pentru zilele lucrate,
este evident ca doar acest spor redus se ia in calcul.
- dar pt. sporul luat in calcul la concediu /aprilie ?
Se va lua in calcul si la calculul concediului /mai ?

- daca la calculul concediului
se iau in considerare zilele lucrate
in lunile anterioare luarii concediului,
este mai avantajos sa se ia concediul
atunci cand lunile anterioare
sunt compuse din mai multe zile lucratoare ?
Adica indemnizatia de concediu va fimai mare ?
2. - ... Intrucat in luna aprilie ati realizat sporul doar pentru zilele lucrate,
este evident ca doar acest spor redus se ia in calcul.
- dar pt. sporul luat in calcul la concediu /aprilie ?
Se va lua in calcul si la calculul concediului /mai ?

V-am scris anterior calculul pentru luna mai:
Calcul indemnizatie CO mai 10 zile:
Total venituri 3 luni anterioare = (1000+100) x 2 + 1100/21 x 11 zile lucrate aprilie = 2776
Total zile lucrate in cele 3 luni anterioare = 20 feb + 21 mar + 11 apr = 52
Media zilnica pentru 1 zi CO = 2776 : 52 = 53,38
Media zilnica in luna mai 2014 = 1100 : 21 = 52,38 < 53,38
Indemnizatia 10 zile CO mai = 53,38 x 10 = 534

La calculul veniturilor pe 3 luni anterioare aveti asa:
februarie 1100 lei
martie 1100 lei
aprilie am calculat proportional pentru 11 zile lucrate: 1100/21 x 11 zile = 576
Total = 1100 + 1100 + 576 =2776

- daca la calculul concediului
se iau in considerare zilele lucrate
in lunile anterioare luarii concediului,
este mai avantajos sa se ia concediul
atunci cand lunile anterioare
sunt compuse din mai multe zile lucratoare ?
Adica indemnizatia de concediu va fimai mare ?

Daca numarul de zile lucrate in cele 3 luni anterioare creste, impartim veniturile la un numar mai mare si media zilnica scade.
Cred ca varianta favorabila ar fi ca efectuarea concediului de odihna sa fie intr-o luna cu multe zile (22 sau 23), iar cele 3 luni anterioare sa aiba cat mai putine zile lucrate (19, 20).
Mii de multumiri pentru raspunsurile dvs.