Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Rugaminte calcul salariu.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Rugaminte calcul salariu.

Avand in vedere art. 150 din Codul muncii, alin.1 si 2, va rugam sa ne spuneti cum se calculeaza drepturile salariale ale unui angajat care a fost in concediu de odihna in luna iulie si 15 zile in luna august. In mod deosebit ne intereseaza modul de calcul pentru drepturile salariale ale lunii august.

ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

Atentie la calculul mediei pentru o zi de CO, daca aceasta este mai mica decat salariul brut calculat pentru o zi de munca, atunci alin.(1) ne obliga sa majoram valoarea mediei zilnice de CO.

Pentru calculul practic va dau exemplul de mai jos:

luna 1 - 20 zile lucrate - brut 1000
luna 2 - 21 zile lucrate - brut 1000
luna 3 - 22 zile lucrate - brut 1000
total - 63 zile - brut 3000

CAZUL 1
in luna 4 (cu 20 zile lucratoare) angajatul ia 10 zile CO, iar in luna 5 (cu 22 zile lucratoare) inca 10 zile.

calcul luna 4: 20 zile lucratoare
- salariul / 1 zi = 1000 : 20 = 50lei/zi
- media zilnica CO = 3000 : 63 = 47,61 lei fiind mai mica decat 50 lei/zi, se va calcula indemnizatia cu 50 lei/zi.
- indemnizatia CO = 50 x 10 zile CO = 500 lei
- salariul realizat = 1000 : 20 x 10 zile lucrate = 500 lei
- total brut luna 4 = 500 + 500 = 1000 lei

calcul luna 5: 22 zile lucratoare
- 3 luni anterioare :
- luna 2 - 21 zile lucrate - brut 1000
- luna 3 - 22 zile lucrate - brut 1000
- luna 4 - 10 zile lucrate - brut 500 (se iau in calcul doar zilele lucrate si salariul realizat)
- total - 53 zile - brut 2500
- media zilnica CO = 2500 : 53 = 47,16 lei
(ramane aceasta valoare, e mai mare decat 45,45 lei/zi)

- salariul / 1 zi = 1000 : 22 = 45,45 lei/zi
- indemnizatia CO = 47,16 x 10 zile CO = 476 lei
- salariul realizat = 1000 : 22 x 12 zile lucrate = 545 lei
- total brut luna 5 = 476 + 545 = 1021 lei

Multumesc pentru raspuns.
Eu vad alfel situtia de aceea as vrea mai multe pareri. Nu scrie salariu ,,REALIZAT,, ci (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor sala
riale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

Conform art. 150 alin. (1) din Codul muncii, pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca. Alin. (2) al aceluiasi articol stabileste ca indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

Atfel, in cazul drepturilor salariale pentru luna iulie veti lua in calcul veniturile realizate de salariat (prevazute la art. 150 alin. (1)) in lunile aprilie – iunie 2015 iar pentru drepturile salariale din luna august veti lua in calcul veniturile realizate de salariat in lunile mai – iulie.

Multumesc frumos.