Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolvenþã
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolvenþã

Ce efect are pentru funcţionarea unei societăţi private şi salatiaţii ei cum sunt afectaţii.
Salariatii isi pierd locul de munca. Ce anume va intereseaza mai concret?
Se mai poate vorbi de ce drepturi mai au salariaţii?
In cadrul unei societati aflate in procedura insolventei nu intotdeauna salariatii isi pierd locul de munca. Nu este o regula masura desfiintarii locurilor de munca, poate fi luata o astfel de masura, insa nu este o regula absolut obligatorie.
Societatea in procedura insolventei isi poate reorganiza activitatea, poate intra in procedura reorganizarii judiciare si isi desfasoara activitatea in baza unui plan de reorganizare, plan votat de creditori si confirmat de instanta, plan care se desfasoara sub supravegherea administratorului judiciar desemnat de instanta.
In procedura insolventei drepturile salariatilor nu sunt limitate.
Lucian Huzum, Consilier juridic

Buna seara,in speranta ca imi va vedea cineva postarea,va rog sa-mi raspunde-ti cat mai curand posibil.
Datorita faptului ca nu am credinta in care din cele 2 situatii ma aflu,am sa va intreb pentru amandoua unde anume ma puteti indruma si ce anume sa fac.
Sunt insarcinata in aprox 5 luni si de curand,mai exact la data de 1 octombrie angajatorul la care am lucrat,a inchis puntul de lucru(magazinul).Partea mai putin nefericita pentru mine este ca m-a lasat in aer sa zic asa,spunandu-mi ca nu este obligata legal sa se ocupe de situatia mea,cu toate ca eu i-am adus in scris acea cerere facuta de mine precum ca o instiintez despre starea mea de graviditate(pe care mi-a semnat-o,mi-a dat un nr de inregistrare din "burta ei" si mi-a scris ca a luat la cunostinta dupa ce mi-a taiat paragraful in care am cerut sa transmita mai departe catre medicul de medicina muncii si itm situatia mea,scriindu-mi ca nu tine de angajator) si adev de la medic,spunandu-mi ca aceste 2 foi raman la ea si ca ea nu transmite mai departe.Problema mea este ca eu chiar nu stiu incotro sa ma indrept si ce sa fac,insa mai rau de atat este ca prima varianta pe care ea mi-a transmis-o cand m-a anuntat ca inchide magazinul a fost ca va inchide decat punctul de lucru insa nu si firma,iar in ziua cand a inchis definitiv mi-a dat un alt raspuns,precum ca inchide prin insolventa,parte pe care mi-e greu sa o cred,insa as dori daca se poate sa ma indrumati sa stiu ce pot sa fac,daca pot afla de undeva sub ce forma a inchis,ce drepturi am.In ziua cand a inchis punctul de lucru mi-a sp ca foarte usor ma poate da afara ca nu are nici o obligatie sa ma ajute chiar daca sunt insarcinata,insa ca imi va tine postul activ ca eu sa mi le rezolv singura.....oferindu-mi varianta de a imi lua concediu medical pana in luna a 7a (asta mi-a sp ea sa fac) cand intru in prenatal.Ideea este ca in cazul meu chiar mi s-a recomandat concediu deoarece am o sarcina cu risc(gemelara),nu asta ar fi problema ci faptul ca nici in cazul acesta nu stiu ce sa fac si unde sa depun concediile medicale in cazul in care fosta angajatoarte nu mi-l va lua si spun asta pentru ca mi-a zis ca nu vrea decat copii dupa toate actele mele si asta ca sa le aiba ea(si de unde imi ridic banii pe acet concediu medical).De unde am putut sa mai obtin si eu cateva informatii am inteles ca indiferent prin ce modalitate inchide un angajator,drepturile unei femei insarcinate raman acelasi iar in cazul in care ea ar fi inschis prin insolventa ar fi trebuit sa-mi dea o copie dupa decizia de inchidere prin aceasta modalitate.rugamintea mea este daca intr-adevar eu trebuie sa fac toate formalitatile si care sunt acelea sau contabila firmei este obligata sa se ocupe de tot?Totodata as dori sa stiu daca pot verifica undeva daca ea a inchis decat punctul de lucru sau prin insolventa deoarece prima data cand mi-a comun icat ca va inchide magazinul,i-am propus sa ma bage in somaj ceea ce nu a vrut sub nici o forma spunandu-mi ca inchide decat punctul de lucru nu si firma,deoarece intr-un viitor apropiat vrea sa-si deschida alt magazin,iar in ultima zi de functionare cand m-a anuntat ca modalitatea de inchidere este prin insolventa nici macar nu mi-a propus varianta somajului.....spunandu-mi decat ca pentru orice informatie sa o sun dar da ca ea ai mult de atat nu este obligata sa ma ajute.Va rog mult daca se poate sa-mi dati un raspuns si sa ma indrumati unde anume ma pot duce pentru mai multe informatii.Multumesc mul,sper ca m-am facut inteleasa,o seara buna!

Va rog frumos sa deschideti un topic cu subiectul dumneavoastra in sectiunea dreptul muncii, mesajul postat este off-topic pe probleme de insolvente.