Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mai pot infiinta o SC daca am IF?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mai pot infiinta o SC daca am IF?

as dori sa stiu daca am o IF impreuna cu sotia cu activitate de agentie imobiliara daca pot sa infiintez un srl pentru un magazin alimentar si unul de haine second hand
Da, se poate. Cu amendamentul ca, daca doriti sa-l faceti cu asociat unic, acesta nu poate fi asociat unic decat intr-o singura societate.
Puteti sa va efectuati comertul atat pentru magazinul alimentar cat si pentru articole second-hand pe o societate. Daca musai doriti sa va infiintati doua societati, ori va asociati cu sotia, ori va infiintati o SRL cu asociat unic intr-o prima faza urmand ca aceasta SRL sa se asocieze in calitate de asociat persoana juridica cu persoana fizica care poate fi aceiasi cu asociatul unic al SRL.
In IF sunt asociat cu sotia
Nu are importanta pentru infiintarea SRL-ului acest lucru.
Nu e nicio problema...va puteti infiinta cate SRL doriti cu sotia asociat.