Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D 394

Buna seara,

Am o factura cu taxare inversa pe care scrie "REDUCERE COMERCIALA ACORDATA conf ctr nr...." . (reducerea este la cereale). Cum trec in declaratia 394 factura? Trebuie sa adaug si produsul pentru care s-a acordat reducerea comerciala?(chiar daca acesta nu este mentionat in factura?)

Multumesc. :)
Inregistrati intrarea cerealelor separat, cu taxarea inversa aferenta. Reducerea o inregistrati normal, cu TVA-ul aferent acesteia.
401=609

In declaratia 394 valoarea care reprezinta cerealele va apare inscrisa separat:
C. Lista operatiunilor efectuate pe teritoriul national (detaliere la operatiuni cu taxare inversa pentru cereale si plante tehnice)
1. Coloana "Nr. curent" - se inscrie o singura data numarul curent pentru fiecare furnizor/beneficiar care a efectuat operatiuni cu cereale si plante tehnice.
2. Coloana "Tip V/C" se inscrie tipul operatiuni efectuate si anume:
- V - pentru livrarile de cereale si plante tehnice;
- C - pentru achizitiile de cereale si plante tehnice."
"5. Coloana "Cod si denumire NC produs" - se inscriu livrarile/achizitiile de cereale si plante tehnice, care figureaza in nomenclatura combinata stabilita prin Regulamentul (CEE) nr. 2.658/87 al Consiliului din 23 iulie 1987 privind Nomenclatura tarifara si statistica si Tariful vamal comun, potrivit art. 160, alin. (2) lit. c) din Codul fiscal, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare.
6. Coloana "Baza impozabila" - se inscrie baza de impozitare, exclusiv TVA, aferenta livrarilor/achizitiilor pentru care se aplica taxarea inversa, din care se detaliaza baza de impozitare pentru cereale si plante tehnice, pentru fiecare cod si denumire NC produs, inclusiv baza de impozitare aferenta facturilor de stornare, in lei. In cazul in care baza de impozitare este negativa, valoarea totala a acesteia se inscrie cu semnul (-).

Coloana "Taxa pe valoarea adaugata" - se inscrie suma TVA aferenta livrarilor/achizitiilor pentru care se aplica taxarea inversa, din care se detaliaza baza de impozitare pentru cereale si plante tehnice, pentru fiecare cod si denumire NC produs, inclusiv TVA aferenta facturilor de stornare, in lei. Daca taxa colectata este negativa, valoarea totala a acesteia se inscrie cu semnul (-).

Nu stiu sigur daca am inteles bine...
de exp am factura de reducere comerciala :
-1200 lei ; TVA 0 (unde scrie taxare inversa), Total factura -1200 lei.

inregistrez :
1. intrarea semintelor:
3025 = 401 1200 lei
4426 = 4427 288 lei
2. inreg discount:
401 = 609 -1200 lei
4426 = 4427 - 288 lei ???? (aici nu stiu sigur)
1. Inregistrarea aferenta intrarii semintelor este corecta.

2. gina.lucia a scris:
2. inreg discount:
401 = 609 -1200 lei
4426 = 4427 - 288 lei ???? (aici nu stiu sigur)

Daca va uitati cu atentie la ceea ce ati scris ca si inregistrare contabila in cea de a doua pozitie, debit cont 401 cu minus, reprezinta de fapt credit 401 cu plus. Nu este corect pentru ca va creati inca o obligatie de plata catre furnizor.:)

Inregistrarea corecta este:
401=609 1200 lei
4426=4427 -288 lei

si inregistrare 2:
401=609 1200 lei
4426=4427 -288 lei

cum o trec in decl 394 ?

Ma iertati ca va stresez, dar nu prea am experienta si am mare nevoie de ajutor.
Multumesc mult .
Nu-i bai, nu-i niciun stres, nu va faceti probleme.:)

In declaratia 394 valoarile respective se vor trece cu minus, atat la baza cat si la TVA.