avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de comodat între societãþi comerciale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de comodat între societãþi comerciale

Buna ziua,

Contractul de comodat se poate incheia intre doua societati, persoane juridice?
Acesta trebuie inregistrat la adminstratia financiara ?
Cel mai recent răspuns: kres , utilizator 14:25, 4 Decembrie 2012
Contractul de comodat nu se inregistreaza la finante.
unmoeglich a scris:

Contractul de comodat nu se inregistreaza la finante.


Dar intre doua societati se poate semna?

Da, se poate semna.
Din punctul meu de vedere un contract de comodat intre 2 persoane juridice ar trebui sa fie nul sau anulabil, pentru ca:

Societatea comerciala a fost conceputa ca un organism autonom, caruia legea i-a acordat personalitate juridica, tocmai pentru a=si indeplini rolul sau economic, ea fiind constituita tocmai in scopul savarsirii unor fapte de comert. Prin contractul de comodat aceasta societate savarseste activitati care nu sunt fapte de comert, ceea ce ne pune in situatia de a o considera o societate civila, ceea ce evident nu este cazul.
Practic, scopul meu de a obtine castig, principalul scop pentru care eu am luat fiinta este anulat prin aceasta actiune voita, lucru care nu este firesc intr-o societate comerciala, lucru ce m-ar putea duce cu gandul ca doresc chiar sa eludez legea in sensul nedeclararii unor castiguri, etc.

Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2012
ContSters259670, utilizator
unmoeglich a scris:

Din punctul meu de vedere un contract de comodat intre 2 persoane juridice ar trebui sa fie nul sau anulabil, pentru ca:

Societatea comerciala a fost conceputa ca un organism autonom, caruia legea i-a acordat personalitate juridica, tocmai pentru a=si indeplini rolul sau economic, ea fiind constituita tocmai in scopul savarsirii unor fapte de comert. Prin contractul de comodat aceasta societate savarseste activitati care nu sunt fapte de comert, ceea ce ne pune in situatia de a o considera o societate civila, ceea ce evident nu este cazul.
Practic, scopul meu de a obtine castig, principalul scop pentru care eu am luat fiinta este anulat prin aceasta actiune voita, lucru care nu este firesc intr-o societate comerciala, lucru ce m-ar putea duce cu gandul ca doresc chiar sa eludez legea in sensul nedeclararii unor castiguri, etc.




CE fel de contract se incheie atunci cand punem la dispozitia unei persoane un echipament in schimbul unui spatiu …??????comodat, locatiune, inchiriere?

Alte discuții în legătură

Contracte intre persoane juridice - lamurire DAIANA_ DAIANA_ E vineri azi...probabil cu totii ne gandim la weekend, insa poate unii dintre cei ce frecventeaza acest forum isi mai gasesc rabdarea sa-mi acorde un raspuns ... (vezi toată discuția)
Contract comodat bulzanv bulzanv Firma noastra a luat un credit pt achizitia unei locuinte pe persoana fizica ,Ulterior a facut contract de comodat intre firma si persoana fizica privind ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat locuinta OIL OIL DACA INCHEI IN CONTRACT COMODAT LOCUINTA IN CALITATE DE COMODANT, AM OBLIGATIA INREGISTRARII LA FISC ? ACESTUI CONTRACT II TREBUIE NEAPARAT AVIZUL NOTARULUI ? (vezi toată discuția)