Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... penalizare 10% din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

penalizare 10% din salariu

Un angajat care are o penalizare de 10 % retinere din salariu deoarece a lipsit nemotivat de la servici, cum i se retin datoriile fata de bugetul statului?

penalizarea i se retine in suma fixa din restul de plata?
Se diminueaza salariul de baza cu 10% . Toate drepturile salariale se calculeaza in functie de salariul penalizat . Contributiile angajatului se calculeaza la venitul vrut realizat .
Salariul de baza este diminuat cu 10%.
Contributiile angajatului se vor calcula la venitul brut realizat , dupa diminuarea salariului de baza cu 10%.