Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu net
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu net

BUNA DIMINEATA!
LA UN SALARIU BRUT DE 1450 LEI DIN CARE SE RETINE LUNAR O GARANTIE DE 10%(din brut)CAT REPREZINTA SALARIUL NET?
IMI PUTETI SPUNE CUM SE CALCULEAZA CAS-UL, IMPOZITUL SI TOATE CELELALTE?

MULTUMESC FRUMOS!
TOATE CELE BUNE!
Contributile la cas, som, cass se calculeaza la salariul brut, impozitul la venitul baza de calcul (brut-cas-som-cass-deducere-eventual cotiz sindicat).
Garantia poate fi procent din brut, net sau in suma fixa dar se retine din salariul net.
Ciudat, in contract scrie clar ca garantia se retine din salariul brut.
Potrivit legii nr.22/1969, garantia in numerar se retine in rate lunare de 1/10 din salariul tarifar lunar sau din cistigul mediu pe o luna, dupa caz.
Parerea mea este ca se opreste din salariul brut.
avand in vedere ca retinerea se face la brut toate cointributiile se calculeaza la suma de 1305 RON (brut-10%) iar salariul net este de 950 RON/luna (calculat - fara persoane la intretinere)
Garantia nu poate fi calculata la salariul brut.
Daca nu avem evenimente negative, salariatul primeste garantia in numerar.