Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PREAVIZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PREAVIZ

Buna ziua ,

Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo baza legala de fi obligat sa exerciti preavizul de demisie de 20 de zile , conform contract .
Cu alte cuvinte , daca nu vrei sa mai vii , ce urmari poate avea acest lucru .

Multumesc!
Nu exista nicio baza legala pentru o astfel de obligatie, insa nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pai demisia inseamna desfacerea contractului de munca la solicitarea angajatului, nu ?, ce conteaza pentru angajat abaterea disciplinara la fostul loc de munca ...credeam ca pot actiona asupra cartii de munca sau exista vreo prevedere prin care te pot obliga ?

Multumesc!
Nu pot actiona decat desfacandu-va disciplinar raportul de munca.. in carnetul de munca nu se mai fac inscrieri incepand cu 01.01.2011.
Adica cu art.61 ? Au dreptul sa faca asta , daca eu nu ma prezint la nimci si imi dau demisia cu efectuarea preavizului cu concediu de odihna neefectuat ?

Multumesc!
Au dreptul daca absentati de la munca in perioada de preaviz.