Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie medicala asupra capacitatii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie medicala asupra capacitatii de munca

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
- o salariata are un numar de 55 zile calendaristice de concediu medical din care 30 zile sunt pentru luna octombrie 2012 ( perioada 01.10.2012-30.10.2012)
- in data de 24.10.2012 a fost emisa de catre casa teritoriala de pensii braila o "decizie medicala asupra capacitatii de munca" pentru capacitate de munca pierduta in totalitate, grad de invaliditate II cu termen de revizuire 01.10.2013.
Ce trebuie sa fac eu ca angajator care in data deciziei am contract de munca activ pentru aceasta salariata si ce se intampla cu concediul medical in perioada in care se suprapune cu perioada de invaliditate?

Multumesc
-
Legea prevede ca , raportul de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie de invaliditate si nu a deciziei privind capacitatea de munca.

In practica, se folosesc mai multe variante ... fie se inceteaza raportul de munca cu acordul partilor , fie se concediaza in baza art.61 lit.c C.mun.
freeelis a scris:

Legea prevede ca , raportul de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie de invaliditate si nu a deciziei privind capacitatea de munca.

In practica, se folosesc mai multe variante ... fie se inceteaza raportul de munca cu acordul partilor , fie se concediaza in baza art.61 lit.c C.mun.

Și dacă s-a desfăcut cu art. 56 alin. 1 lit. c ce se poate întâmpla? Dar dacă vine un control de la ITM acesta mă poate sancționa?

MIRELAIONICA, utilizator
Se va anula foarte usor decizia de incetare a c.i.m. , daca salariatul actioneaza in instanta ... ITM-ul nu are competenta in a stabili legalitatea sau nelegalitatea deciziei emise si , prin urmare, nu va pot sanctiona ca ati incetat c.i.m. in baza art.56 lit.c C.mun. pe seama deciziei medicale asupra capacitatii de munca si nu a deciziei de pensionare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis

Vă mul?umesc foarte mult pentru răspunsurile acordate. O zi plăcută!

Cornel Vasile, Consilier juridic
Am si eu un caz asemanator la firma. Un angajat in concediu medical 01-31.10.2013 imi aduce o decizie asupra capacitatii de munca cu incadrare in gradul III emisa in data de 16.10.2013. Intocmirea unui act aditional pe 4ore/zi incepand cu data emiterii deciziei este corecta? Se poate inregistra actul aditional daca salariatul are CIM suspendat pentru concediu medical?
crenguta79, utilizator