avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anulare permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anulare permis de conducere

buna ziua.am o condamnare de 1 an si 6 luni cu suspendare; conditionata pe o perioada de 3 ani si 6luni pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul avand o alcoolemie de 0,87 alcool pur in aerul expirat si 1,7 alcool pur in sange.Hotararea definitiva s-a dat in data de 14.11.2011 si eu nu am facut recurs si mi-a trimis acasa ca permisul a fost anulat. Cand pot sa dau examen pt permis din nou si ce acte imi trebuie? Vamultumesc
Cel mai recent răspuns: sebibulea , utilizator 15:14, 25 Octombrie 2012
Va puteti prezenta la examen la 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.
va multumesc! da mai trebuie sa fac scoala din nou si ce acte imi trebuie si unde sa depun dosarul?
va prezentati la examen doar
Pentru prezentarea la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, persoana aflata intr-una din situatiile prevazute la alin.(1) si (2) trebuie sa faca dovada ca:
a) este apta din punct de vedere medical;
b) nu a fost condamnata prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru una dintre infractiunile prevazute la art.24 alin.(6), cu exceptia cazurilor in care a intervenit una din situatiile prevazute la alin.(1). - art. 116 din OUG 195/2002
Nu are dreptul sa se prezinte la examen pentru obtinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnata, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie sau de furt al unui autovehicul, cu exceptia cazurilor cand a intervenit una din situatiile prevazute la art.116 alin.(1) - art. 24 al. 6 OUG 195/2002

Alte discuții în legătură

Pot sustine examen in vederea redobandirii permisului? StifflerSamm StifflerSamm Buna ziua!Astazi am fost si mi'am scos cazierul pentru a afla daca pot incepe scoala de soferi.Pe cazier scria in felul urmator: Solicitantul [u]este ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere costelus01 costelus01 BUNA ZIUA ,DORESC SA STIU DACA AM SUFERIT O CONDAMNARE CU VIOLENTA SI AU TRECUT 2 ANI DE CIND AM FOST ELIBERAT, POT SA APLIC PENTRU PERMIS DE CONDUCERE ? (vezi toată discuția)
Permis auto kinky kinky buna seara am fost recent eliberat conditionat din executarea unei pedepse de 2 ani inchisoare pt conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul cu o ... (vezi toată discuția)