Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Investitii
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Investitii

Conform legislatiei in vigoare la aceasta data institutiile de invatamant preuniversitar pot face investitii in imprimante si xeroxuri- de valoare obiecte de inventar??
Multumesc pentru raspuns.
Nu, conform art 24 din OUG 34/2009 si legii 283/2011.
Puteti achizitiona numai di donatii, sponsorizari sau alte surse proprii(autofinantare)

Va reproduc art. 24 din OUG 34/2009 cu modificari si completari :

Art. 24
(la data 23-mai-2011 Art. 24 din capitolul II a fost in legatura cu Ordonanta urgenta 44/2011 )
(la data 24-iun-2010 Art. 24 din capitolul II a fost in legatura cu Ordonanta urgenta 55/2010 )
(1)De la data intrării în vigoare a prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, autorităţilor şi instituţiilor publice prevăzute la art. 21 li se interzice achiziţionarea, preluarea în leasing sau închirierea de:
a)autoturisme, astfel cum sunt acestea definite la alin. (1) al art. 3 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 102/2006, cu modificările şi completările ulterioare;
b)mobilier şi aparatură birotică, aşa cum sunt prevăzute la subgrupele 3.1. "Mobilier" şi 3.2. "Aparatură birotică" din cadrul grupei 3 "Mobilier, aparatură birotică, sisteme de protecţie a valorilor umane şi materiale şi alte active corporale" din Hotărârea Guvernului nr. 2.139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe, cu modificările ulterioare, precum şi obiecte de inventar de natura acestora, în scopul dotării spaţiilor cu destinaţia de birou.

(2)Asigurarea necesităţilor de bunuri prevăzute la alin. (1) se va putea face numai prin redistribuiri din cadrul aceleiaşi instituţii sau de la alte instituţii publice.

(3)Fac excepţie de la prevederile alin. (1) şi (2):
a)autorităţile şi instituţiile publice nou-înfiinţate după data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, numai în primul an de funcţionare, dacă acestea nu provin din restructurarea şi/sau reorganizarea altor instituţii publice, deja existente;
b)achiziţiile pentru realizarea proiectelor finanţate din împrumuturi, din fonduri externe nerambursabile şi din fondurile de cofinanţare şi prefinanţare aferente, precum şi din fonduri provenite din donaţii şi sponsorizări;
c)obiectivele de investiţii cu punere în funcţiune după data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, cu condiţia ca în devizul general al lucrării acestea să fi fost prevăzute ca primă dotare.
d)închirierea de autoturisme de către Ministerul Afacerilor Externe, pentru asigurarea logisticii necesare organizării evenimentelor de politică externă, doar în situaţia în care autovehiculele din parcul instituţiei nu corespund obiectivelor care trebuie îndeplinite.
(la data 12-oct-2009 Art. 24, alin. (3), litera C. din capitolul II completat de Art. 1 din Ordonanta urgenta 111/2009 )
e)achiziţionarea de autoturisme în cadrul «Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional», aprobat prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 105/2006, cu modificările şi completările ulterioare;
(la data 16-dec-2010 Art. 24, alin. (3), litera D. din capitolul II modificat de Art. I, punctul 2. din Ordonanta urgenta 109/2010 )
f)achiziţiile necesare organizării de către Parlamentul României a sesiunii Adunării Parlamentare a NATO din anul 2011.
(la data 09-iun-2011 Art. 24, alin. (3), litera E. din capitolul II completat de Art. 1, punctul 1. din Legea 70/2011 )

(4)Achiziţiile publice aflate în curs de desfăşurare la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se vor definitiva pe baza prevederilor legale în vigoare la data iniţierii procedurilor respective, numai în condiţiile în care autoritatea contractantă a transmis deja, până la intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, spre publicare anunţul sau invitaţia de participare.

*) Prevederile art. 24 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetară pe anul 2009 şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, aprobată prin Legea nr. 227/2009, cu modificările şi completările ulterioare, nu se aplică cheltuielilor aferente realizării operaţiunilor electorale necesare pentru alegerea Preşedintelui României în anul 2009.
(la data 03-sep-2009 Art. 24 din capitolul II in legatura cu Art. III din Ordonanta urgenta 95/2009 )

*) Prevederile art. 21, 22 şi 24 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 34/2009, aprobată prin Legea nr. 227/2009, cu modificările şi completările ulterioare, astfel cum au fost modificate prin prezenta ordonanţă de urgenţă, se aplică până la data de 31 decembrie 2011.
(la data 16-dec-2010 Art. 24 din capitolul II a se vedea referinte de aplicare din Art. III din Ordonanta urgenta 109/2010 )

*) Prevederile art. 24 se aplică până la data de 31 decembrie 2012.
(la data 17-dec-2011 Art. 24 din capitolul II a se vedea referinte de aplicare din Actul din Legea 283/2011 )
Multumesc pentru raspuns dar nu inteleg exact art 24:
"
b)mobilier şi aparatură birotică, aşa cum sunt prevăzute la subgrupele 3.1. "Mobilier" şi 3.2. "Aparatură birotică" din cadrul grupei 3 "Mobilier, aparatură birotică, sisteme de protecţie a valorilor umane şi materiale şi alte active corporale" din Hotărârea Guvernului nr. 2.139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe, cu modificările ulterioare, precum şi obiecte de inventar de natura acestora, în scopul dotării spaţiilor cu destinaţia de birou.

Nu se fare referire doar la mijloace fixe si obiecte de inventar de natura mijloacelor fixe?
Intentia noastra e de a achizitiona doar obiecte de inventar(valoare mica)