Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Achizitie de obiecte de inventar primarie
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Achizitie de obiecte de inventar primarie

In anul 2013 se pot achizitiona obiecte de inventar ( mobilier ) intr-o primarie
In OU 34/2009 era interzis
Lucrez contabil la o primarie si primarul insista sa aprobam in consiliul local achizitionarea de mobilier pentru birouri , cele vechi au fost casate la sfirsitul lui 2012
Va multumescanticipat
Sper sa nu fie alta modificare( nu am gasit dar mai caut).

Referitor la art 24 din OUG 34/2009:
"...
(1)De la data intrării în vigoare a prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, autorităţilor şi instituţiilor publice prevăzute la art. 21 li se interzice achiziţionarea, preluarea în leasing sau închirierea de:
a)autoturisme, astfel cum sunt acestea definite la alin. (1) al art. 3 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 102/2006, cu modificările şi completările ulterioare;
b)mobilier şi aparatură birotică, aşa cum sunt prevăzute la subgrupele 3.1. "Mobilier" şi 3.2. "Aparatură birotică" din cadrul grupei 3 "Mobilier, aparatură birotică, sisteme de protecţie a valorilor umane şi materiale şi alte active corporale" din Hotărârea Guvernului nr. 2.139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe, cu modificările ulterioare, precum şi obiecte de inventar de natura acestora, în scopul dotării spaţiilor cu destinaţia de birou.
(2)Asigurarea necesităţilor de bunuri prevăzute la alin. (1) se va putea face numai prin redistribuiri din cadrul aceleiaşi instituţii sau de la alte instituţii publice. ..."

Legea 283/2011( M.Of.887/14.12.2011) spune la pct.20 :
"20. Art. 20
(1) Prevederile art. 21, 22 şi 24 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetară pe anul 2009 şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, aprobată prin Legea nr. 227/2009, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică până la data de 31 decembrie 2012."

In consecinta in anul 2013 se pot achizitiona.
OUG nr. 84/2012 - stabilirea salariilor personalului din sectorul bugetar in anul 2013, prorogarea unor termene din acte normative, precum si unele masuri fiscal-bugetare spune la art. 9:

Art. 9. - Prevederile art. 15, 18, 19 si 20 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.

Concluziile le trage fiecare. :)