Forum Discuţii juridice Achiziţii publice va rog sa ma ajutati
Discuție deschisă în Achiziţii publice

va rog sa ma ajutati

Sunt noua in domeniu, si ma intreb daca conform ord.34, art.24, si hot. 2139 privind clasificarea pot achizitiona lambriuri. Nu imi este foarte clar.
Va multumesc.
Va rog reformulati intrebarea ca nu este clara ! Care ordin 34 ? Care hot.2139 ?
OUG 34/2009 ART. 24
(1) De la data intrarii in vigoare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, autoritatilor si institutiilor publice prevazute la art. 21 li se interzice achizitionarea, preluarea in leasing sau inchirierea de:
a) autoturisme, astfel cum sunt acestea definite la alin. (1) al art. 3 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 102/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) mobilier si aparatura birotica, asa cum sunt prevazute la subgrupele 3.1. "Mobilier" si 3.2. "Aparatura birotica" din cadrul grupei 3 "Mobilier, aparatura birotica, sisteme de protectie a valorilor umane si materiale si alte active corporale" din Hotararea Guvernului nr. 2.139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, cu modificarile ulterioare, precum si obiecte de inventar de natura acestora, in scopul dotarii spatiilor cu destinatia de birou.