Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Informatii adeverinta de vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Informatii adeverinta de vechime in munca

Am solicitat in scris eliberarea unei adeverinte de vechime in munca de la un fost angajator in 03.08.12 primind confirmarea de primire, acum fiind 31.10.12 si nu am primit nici un raspuns nici telefonic. Ce as putea sa fac sa obtin aceasta adeverinta ?
Art. 34 alin. 5 din Codul muncii:

La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

Art. 8 alin. 3 din HG 500/2011:

La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Daca in termen de 15 zile de la data primirii inscrisa pe confirmarea de primire nu primiti niciun raspuns de la angajator, sesizati ITM-ul.

Art. 9 alin. 1 din HG 500/2011:

Constituie contravenţii următoarele fapte săvârşite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
h)refuzul angajatorului de a elibera copii după documentele prevăzute la art. 8 alin. (3), solicitate de către salariat;

(2)Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează după cum urmează:
e)cea prevăzută la lit. h) şi j) cu amendă de la 300 lei la 1.000 lei.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Sesizati ITM-ul , iar la sesizare atasati copia de pe confirmarea de primire ... sau exista varianta actiunii in instanta - obligatia de a face , adica obligarea angajatorului la eliberarea acelei adeverinte de vechime.