Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce pot face pentru recuperare acte de la angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce pot face pentru recuperare acte de la angajator

Buna ziua,
In urma demisie am solicitat printr-un email oficial angajatorului sa-mi elibereze actele pentru atestarea activitatii mele :
fisa de vechime;
durata activitatii la locul de munca;
decizia de incetare;
fisa de lichidare;
copii ale paginilor din registrul electronic.
Angajatorul nu a raspuns ( au trecut aproape 10 luni)
Va rog,ma puteti ajuta cu un sfat?
Mai pot face ceva in cazul acesta? Sa apelez la ITM?
1. Din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor :

Art. 8

(3) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:

a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;

b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

(4) Documentele sunt eliberate in copie certificata de reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul.

(6) In masura in care, din motive obiective, angajatorul se afla in imposibilitatea de a elibera documentele prevazute la alin.(3), salariatul sau fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de munca din raza caruia angajatorul isi desfasoara activitatea eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte elementele continute in registru, astfel cum a fost intocmit si transmis de catre angajator. Inspectoratul teritorial de munca in cauza elibereaza documentul, in baza registrului electronic transmis de angajator, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
h) refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat;

(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

e) cea prevazuta la lit. h) si j) cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei.

(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

2. Asadar puteti face o sesizare la ITM.
Va multumesc ENORM pentru raspuns!
corinaiulia a scris:

Buna ziua,
In urma demisie am solicitat printr-un email oficial angajatorului sa-mi elibereze actele pentru atestarea activitatii mele :
.....

Stiti sigur ca angajatorul a primit acel mail ?

ITM-ul nu are ce adeverinta de vechime sa va elibereze dupa data de 01.01.2011 , intrucat incepand cu aceasta data nu s-au mai depus acte la ITM.

Cel mult va poate elibera un extras REVISAL, care nu face dovada vechimii in munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am trimis angajatorului rugamintea si pe un site de socializare- facebook ( mi s-a aratat ca mesajul a fost citit),apoi am trimis acel mail oficial.
Pot trimite si o recomandata.
Am nevoie de acte pentru casa de sanatate, intrucat acestia imi cer adeverinta ce atesta perioada lucrata la ei.

Nu mai spun ca la demisie nici macar contractul nu a fost semnat
corinaiulia, utilizator
1. La sesizarea pe care o veti depune la ITM , va trebui sa atasati si copia dovezii prin care ati solicitat angajatorului acele documente.

2. Daca n-ati semnat c.i.m., atunci cum v-ati dat demisia ? Ati verificat la ITM/angajator daca c.i.m. a fost transmis in REVISAL ?