Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... salariu presedinte bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

salariu presedinte bloc

Buna seara,
Presedintele de bloc are un salariu de 500 ron luna , trebuie sa aiba un contract de munca sau nu la munca prestata?
Este legat ca sa beneficieze de acesti bani in conditile in care administratorul are 1200ron si cenzorul 300 ron?
As dori sa stiu si eu cine trebuie platit intr-o asociatie de proprietari si cu ce sume?
Multumesc
Functie de hotararea adunarii generale a membrilor asociatiei de proprietari. Doar ei decid valorile maxime pentru aceste indemnizatii.
Presedintele si cenzorul pot fi angajati in baza unui contract de mandat.
Bun sunt de acord cu hotararea adunarii generale a membrilor asociatiei de proprietari dar din cate stiu eu trebuie sa fie cel puti 50 + 1 nu doar 14 persoane.

Depinde, daca adunarea generala a fost reconvocata din lipsa de cvorum la prima convocare, se considera legal votul majoritatii celor prezenti.Ca a fost convocata sau nu, trebuie sa fi existat macar un convocator afisat cu cel putin 7 zile inainte.La fel si cu reconvocarea. In schimb, daca au votul majoritatii sau nu asta numai pe listele celor prezenti la adunare puteti constata.
marilyn31, utilizator
Dar acest contract de mandat unde se gaseste si pentru cine este facut mai exact pentru presedinte , administrator sau cezor?
In documentele asociatiei si aveti dreptul sa-l studati, conform art .10 legea 230/2007.
Cu contract de mandat pot fi angajati presedintele si cenzorul.