Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CUI RÃMÂNE MOSTENIREA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CUI RÃMÂNE MOSTENIREA

După decesul tatălui au venit la mostenire soţia supravetuitoare şi copilul din altă căsătorie.După decesul soţiei ,dacă ea nu are moştenitori legali ce se întâmplă cu mostenirea ? Revine toată copilului din afara căsătoriei ?
da
Nu!

În lipsa moştenitorilor legali sau a unui legatar cota soţiei o va culege statul.
Codul Civil prevede:
Art. 963

Moştenitorii legali

(1) Moştenirea se cuvine, în ordinea şi după regulile stabilite în prezentul titlu, soţului supravieţuitor şi rudelor defunctului, şi anume descendenţilor, ascendenţilor şi colateralilor acestuia, după caz.

(2) Descendenţii şi ascendenţii au vocaţie la moştenire indiferent de gradul de rudenie cu defunctul, iar colateralii numai până la gradul al patrulea inclusiv.

(3) În lipsa moştenitorilor legali sau testamentari, patrimoniul defunctului se transmite comunei, oraşului sau, după caz, municipiului în a cărui rază teritorială se aflau bunurile la data deschiderii moştenirii.

Nu stiu ce să înţeleg.Unii spun da alţii nu.Nedumerirea mea este ce se întâmplă cu ceea ce a moştenit soţia dacă ea nu are moştenitori legali.Există numai fiul din altă căsătorie care nu este rudă cu şoţia supraveţuitoare.Deoarece moştenirea provine de la sotul decedat copilul din altă căsătorie nu culege ce a rămas după decesul soţiei supravetuitoare ?
Cum poate lua statul moştenirea dacă 1/4 din ea aparţine copilului din altă căsătorie ?