Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto-firma comercializare masini
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto-firma comercializare masini

Vreau si eu o parere despre urmatoarea situatie: o firma care are ca obiect de activitate comercializare masini achizitioneaza un autoturism second-hand din strainatate; firma nu a inmatriculat autoturismul (nefiind niciodata inmatriculat iin Romania) si il instraineaza unei persoane fizice ;firma nu a inaintat cumparatorului certificatul de atestare fiscala la bugetul local;presupunand, in situatia in care firma are datorii la bugetul local, art.113 pct 4 din Og 92/2003 are aplicabilitate sau fiind vorba de autoturism considerat -marfa, asa cum ar rezulta din Codul Fiscal art 261 pct 5 nu ar exista pericolul nulitatii tranzactiei ? Multumesc!
Aici problema este ca fiind firma care comercializeaza auto, este suficent sa prezentati cumparatorului si copie dupa Codul de inregistrare fiscala la registrul comertului si copie dupa nota contabila cum ca auto a fost inregistrata pe firma ca fiind marfa.

Dar cum v-am spus, problema este ca nu toata lumea procedeaza asa, multi sau obisnuit sa ceara certificatul fiscal, dar in cazul dvs nu este nevoie. Cereti functionarului public in scris, articolul de lege in baza caruia sunteti obligat sa eliberati certificat fiscal tinand cont ca va ocupati cu comercializarea auto.
Multumesc de informatie