avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

As dori sa stiu si eu de ce angajatorul se fereste sa faca concedieri colective, cu ce il afecteaza?
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 17:37, 7 Februarie 2009
Concedierea este posibila numai in anumite conditii,care, daca nu sint indeplinite,face ca aceasta sa fie anulabila in instanta si mai mult decit atit,poate duce la plata de catre angajator a unor despagubiri usturatoare catre angajatii concediati,uneori chiar la repercursiuni grave asupra firmei atit financiar cit si "de imagine".Angajatorul ,nu poate concedia angajatii fara motiv,ci doar pentru motive temeinice,relevate prin acte scrise si care sa dovedeasca temeinicia concedierii.
cossi a scris:

As dori sa stiu si eu de ce angajatorul se fereste sa faca concedieri colective, cu ce il afecteaza?


1. Procedura concedierii colective este mai complexa decat cea a demisiei, a incetarii c.i.m. cu acordul parztilor sau a concedierii individuale. Procedura pe care multi dintre angajatori ori nu o cunosc prea bine, ori nu doresc sa se implice in astfel de probleme.
2. Unii angajatori fug de aceste concedieri si din motivul ca pentru intocmirea dosarului de acordarea a indemnizatiei de somaj trebuie intocmita o adeverinta (conf. anexei nr.26 de la Normele de aplicare a Legii nr.76/2002) din care sa reiasa ca nu au debite catre bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile in care acestia nu le-au achitat.
Mai vin cu doua intrebari daca ma poate lamuri cineva. La inceput unii colegi au fost disponibilizati cu art 65, dupa care restul de colegi sunt rugati de catre angajator sa isi depuna demisia fiindu-le promise 1 sau 2 salarii compensatorii. De ce nu ii disponibilizeaza si pe ei cu art.65? Daca accepta aceste salarii ce garantie au ca le primesc?
cossi a scris:

Mai vin cu doua intrebari daca ma poate lamuri cineva. La inceput unii colegi au fost disponibilizati cu art 65, dupa care restul de colegi sunt rugati de catre angajator sa isi depuna demisia fiindu-le promise 1 sau 2 salarii compensatorii. De ce nu ii disponibilizeaza si pe ei cu art.65? Daca accepta aceste salarii ce garantie au ca le primesc?

Probabil pentru a se evita concedierea colectiva se apeleaza la demisie.
Daca demisioneaza nu au nici o garantie ca primesc aceste salarii , doar in cazul in care exista o prevedere in CIM sau CCM ca primesc aceste salarii compensatorii si in cazul demisiei. Aceste prevederi am mari indoieli ca exista in forma scrisa.
Nimeni nu se poate substitui mintii acestui angajator, astfel incat sa va spuna de ce procedeaza asa. Noi doar putem presupune.
O ideea ar fi ca unii angajatorii confunda concedierea colectiva cu cea individuala, intrucat angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi încadrări pe locurile de muncă ale salariaţilor concediaţi timp de 9 luni de la data concedierii acestora. In cazul concedierilor individuale nu exista aceasta interdictie, fapt pe care nu-l cunosc.
Profitand de criza economica, unii angajtori pot scapa rapid de salariatii incomozi dar datorita faptului ca nu cunosc prea bine reglementarile in vigoare este posibil sa gandeasca ca daca fac concedieri individuale nu pot angajat alte persoane pe o anumita perioada de timp. In cazul demisiei sau incetarii prin acordul partilor pot face angajari noi fara a-si ami pune o astfel de problema.

Alte discuții în legătură

Somaj sau demisie Florentina85 Florentina85 Salut.Am si eu o intrebare si sper sa fiu cat mai explicita.L mine la firma s-au facut restructurari si astfel s-au trimis in somaj mai multi angajati...eu am ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva sau nu RAMONICI RAMONICI Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Societatea la care lucrez este nevoita sa faca concedieri. Daca se vor concedia 9 angajati cu art 65 alin 1 si 5 ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva si individuala OROSZ ANDREI OROSZ ANDREI daca se anuta o concediere colecva mai intai la sindicat apoi la ITM , respectand toate regulile in acest sens MAI POATE agajatorul concedia personal conform ... (vezi toată discuția)