avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordarea salariului mediu pe unitate la nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordarea salariului mediu pe unitate la nastere

acordarea salariului mediu pe unitate la nastere,mai e valabil in anul 2012-2013?
as dori si numarul articolului de lege care aproba,anuleaza acest lucru.Si pasii ce trebuie urmati in caz ca se aproba plata.Multumesc anticipat,Andrea
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:14, 3 Februarie 2014
Puteti primi ajutor de nastere copil doar daca este prevazut in contractul colectiv de la locul de munca.
Pentru a beneficia de ajutorul de nastere trebuie ca acordarea acestuia sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului, in .ci.m. sau in reg.intern al angajatorului ... in lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul nu are obligatia de a va acorda asa ceva.

Nu exista niciun act normativ care sa impuna angajatorului acordarea unui astfel de ajutor.
Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Pentru a beneficia de ajutorul de nastere trebuie ca acordarea acestuia sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului, in .ci.m. sau in reg.intern al angajatorului ... in lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul nu are obligatia de a va acorda asa ceva.

Nu exista niciun act normativ care sa impuna angajatorului acordarea unui astfel de ajutor.

Si noi angajatii cum stim ce scrie in ccmun daca nu ni-l arata nimeni?
Intr-o situatie similara am fost si eu :am nascut in 02 noiembrie 2010, am solicitat prin cerere aprobare platii unui salariu mediu pe unitate pentru nastere copil conform CCMUN art.51, lit.c si mi s-a raspuns verbal:Noi nu acordam asa ceva!

Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2012
pusha_dany, utilizator
@ pusha_dany

Dvs trebuie sa actionati in judecata pe angajator daca nu v-a platit, intrucat era obligat in baza articolului invocat de dvs sa va plateasca ajutorul de nastere.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN ... numai ccm la nivel de unitate, grup de unitati sau ramura/sector de activitate .. daca unul dintre aceste are asa ceva prevazut si este aplicabil angajatorului atunci acesta este obligat sa achite ajutorul de nastere.

Daca exista sindicat se poate solicita de la sindica copie de pe ccm aplicabil angajatorului ...
De fiecare data cand semnati un contract individual de munca vedeti ca in acesta, la capitolul N.Dispoziitii finale, pct.1, scrie care este CCM aplicabi unitatii si pe care angajatorul sau sindicatul (reprezentatii salariatilor) sunt obligati sa vi-l dea sa-l cititi.

Alte discuții în legătură

Prima pentru nasterea unui copil la angajator gritosu gritosu Buna ziua, Intrebarea mea ar fi mai este in vigoare prevederea in baza contractului colectiv de munca conform careia angajatorul ar trebui sa acorde o prima ... (vezi toată discuția)
Prima de nastere acordata de angajator NIKI 31 NIKI 31 buna seara, va rog sa-mi spune-ti daca CCMUN 2011-2014 obliga pe angajator(societate comerciala) sa acorde prima de nastere egala cu salariu mediu pe ... (vezi toată discuția)
Salariu mediu pe unitate acordat mamicilor Laura Old Laura Old Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza salariu mediu pe unitate? Eu inteleg ca se aduna bruturile tuturor angajatilor din cartile de munca ... (vezi toată discuția)