Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie de stat dubla pentru persoanele cu handicap?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie de stat dubla pentru persoanele cu handicap?

Buna ziua ,
Am si eu o intrebarea catre dvs :
- Minora care este diagnosticata cu handicap GRAV beneficiaza de alocatia de stat dubla de la momentul diagnosticari ?
-Daca minora este internata intr-un centru de plasament pe o perioada de timp se modifica cuantumul , in ce masura ?
Rog trimiteti si articolele de lege ce stipuleaza aceast aspect .
victor sorin, utilizator
Beneficiaza de:
alocatie pentru copii in valoare de 84 de lei
acordarea gratuitatii transportului cu mijloacele de transport in comun de suprafata si cu metroul, precum si a transportului interurban, cu autobuzele sau cu navele pentru transport fluvial, atat persoanelor cu handicap, cat si insotitorilor persoanelor cu handicap grav, respectiv asistentilor personali ai acestora
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri în cuantum de 91 lei;
indemnizaţie de însoţitor, în cuantum de 416 lei sau asistent personal.

Prevederile legii 448/2006

Pe perioada aflarii in centre de plasament nu se mai acorda nici unul dintre drepturile de mai sus.

Alexandru Munteanu, Avocat
Buna ziua,
Am in plasament un baiat in varsta de 18 ani si 4 luni ,cu handicap accentuat si care este elev in clasa a X-a la o Scoala Speciala.
Intrebare:
a) are dreptul la alocatia de stat dubla de 84 lei?
b) asistentul maternal mai poate primi alocatia de plasament ?
Multumesc.