Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand se poate iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand se poate iesi la pensie?

Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati; cand poate iesi cineva la pensie:
-nascut pe data de 13.07.1954, are 39 ani de munca, dintre care doi ani ,patru luni si 45 de zile socotiti in grupa a-II-a.Va multumesc.
Conteaza daca e barbat sau femeie.
Este barbat
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea la pensia anticipata partiala este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.