avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand se poate iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand se poate iesi la pensie?

Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati; cand poate iesi cineva la pensie:
-nascut pe data de 13.07.1954, are 39 ani de munca, dintre care doi ani ,patru luni si 45 de zile socotiti in grupa a-II-a.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:53, 20 Noiembrie 2012
Conteaza daca e barbat sau femeie.
Este barbat
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea la pensia anticipata partiala este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata xyz111 xyz111 -barbat -nascut la : 12-10-1954 -varsta : 60 ani -39 de ani vechime in campul muncii -cand pot iesi la pensie anticipata sau de drept ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala TomaSebastian TomaSebastian Buna ziua ! Sunt nascut la 18.11.1958 . Lucrez din anul 1976 cu carte de munca . As vrea sa-mi spuneti in ce an pot iesi la pensie anticipata partiala si cat ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ies la pensie taviy_1110 taviy_1110 Sunt nascut pe data de 03.04.1955 si am o vechime in munca de 40 de ani-fara stagiul militar. Nu am grupa de munca. Cand pot sa ies la pensie anticipata/la ... (vezi toată discuția)