Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot sa ies la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot sa ies la pensie

Sunt nascut pe data de 03.04.1955 si am o vechime in munca de 40 de ani-fara stagiul militar. Nu am grupa de munca. Cand pot sa ies la pensie anticipata/la limita de varsta? Multumesc!
taviy_1110, utilizator
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45% pana la implinirea varstei de 65 de ani.