avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua ! Sunt nascut la 18.11.1958 . Lucrez din anul 1976 cu carte de munca . As vrea sa-mi spuneti in ce an pot iesi la pensie anticipata partiala si cat va fi penalitatea . Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:38, 6 Decembrie 2014
Pensie anticipata partiala la 56 de ani si 3 luni(18/02/2015).
Penalizarea va fi de 45% pana la implinirea varstei de 61 de ani si 3 luni.
Pentru pensie anticipata(fara penalizare)trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 39 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Am uitat sa specific ca sunt barbat...Acea varsta de pensionare este pentru femei sau barbati ?
1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in noiembrie 2023;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in noiembrie 2018.

3. - In cazul pensiei anticipate partiala se aplica o diminuare a pensiei de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca solicitati pensie anticipata partiala cu data de 18.11.2018, diminuarea pensiei va fi de 45% (60 luni x 0,75%).
- La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta (18.11.2023), pensia anticipata partiala se transforma (din oficiu) in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
- Se va emite o noua decizie de pensionare pentru limita de varsta.

4. Intre varsta de 60 de ani si pana la 65 de ani puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare) daca aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani.

Raspunsul meu a fost pentru femeie.
Imi asum greseala.
Scuze,pentru neatentie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu ce penalizare iese la pensie un barbat de 60 ani cu 41 ani vechime olimpiacaratus olimpiacaratus Buna ziua, puteti sa imi spuneti daca un barbat de 60 ani (impliniti in 30.01.2014), 41 ani vechime + stagiul militar, poate iesi anticipat la pensie si daca ... (vezi toată discuția)
Pensie ioji1955 ioji1955 cand pot sa ies in pensie? sunt nascut in dec 1955si am 40de ani lucrati! ... (vezi toată discuția)
Pensionare Apostoaemihai Apostoaemihai Sant nascut la 01.11.1955,am un stagiul de cotizare de 38 ani 9 luni si 16 zile din care 10 ani la gr.I de munca si 4 ani la gr II,restul in conditii normale ... (vezi toată discuția)