Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cercetat penal art 87 alin 5 / 2002 republicat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cercetat penal art 87 alin 5 / 2002 republicat

Buna ziua , acum o luna de zile , venind din club cu inca 2 prieteni . Am fost opriti de un echipaj de politie , toti 3 ne aflam intr-un autoturism care batea foarte tare la ochi , la volan era o persoana XX eu in dreapta Y si in spate Z . XX nu detinea permis de conducere , toti 3 aflandu-ne sub influienta bauturilor alcoolice , dar nu intr-un stadiu avansat . Fiecare consumaseram cate 2 sticle la 0.5 de bere alcoolizata. Soferul m-a rugat pe mine Y sa sar la volan , eu am refuzat asa ca m-a rugat sa ma mut in spate. Fara sa imi dau seama de circumstante am sarit in spate ! Cand a ajuns agentul langa masina nu mai exista nici un sofer , ci doar 3 pasageri. Vazand acestea ni s-a cerut sa ne legitimam si sa spunem cine a condus. eu am zis ca nu stiu , z la fel si XX ca y a condus ! dupa multe rugaminti , am scos eu permisul si mi s-a comunicat ca mergem la sectie sa vina aparatul dragger . Auzind acestea , am sustinut ca nu eu am condus si am explicat cu adevarat cine a condus. Ajunsi la sectie XX si Z au spus ca Y a condus , cu gandul ca Y il va scoate din problema pe XX . Y a refuzat proba cu dragerul pe motivul ca a condus XX si daca nu a gasit pe nimeni la volan corect ar fi toti 3 sa sufle in drager. Condus la biologice la fel am declarat ca nu am condus . Am primit dovada fara drept de circulatie , apoi Z a schimbat declaratia recunoscund ca nu Y a condus ci XX . XX a plecat in Italia . iar pe 20.11.2012 , cand Y s-a dus sa se intereseze de dosar i s-a comunicat ca trebuie sa astepte sa vina XX din It. Nestiind pe ce perioada este plecat , ce proceduri se pot face !
se poate cerceta si fara prezenta lui insa politia nu va fi doritoare sa rezolve dosarul repede. este modalitatea lor de a va pedepsi ptr faptul ca ati minti in vederea acoperirii unei infractiuni. in locul tau nu as astepta prea rapid primirea permisului de conducere.
singura sansa este ca tu si celalalt sa aveti aceeasi declaratie in sensul ca cel plecat in italia conducea masina.
parchetul ni este obligat sa disjunga cauza insa puteti incerca.
oricum, ai nevoie de un avocat care sa se descurce in problemele procedurale penale.
Pentru inceput , am mai scris odata exact cum s-a intamplat intr-o declaratie care am depus-o la procurorul de serviciu cu mentionarea ca nu vor sa se ocupe de dosar , fiind si cateva influiente la mijloc, iar eu doresc sa emigrez in Canada si fiind cercetat penal nu pot. Marti voi intra si in audienta la Prim Procuror !
Si credeti ca fara un avocat nu reusesc sa scap avand dreptatea ? Si daca cel care a condus va sustine in continoare ca eu am condus si isi mai i-a si un avocat am toate sansele sa pierd ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu cred ca dosarul dvs se va rezolva asa curand avand in vederea atitudinea dvs cat si a prietenilor dvs de a obstructiona cursul anchetei.
Si ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
matahachiro a scris:

se poate cerceta si fara prezenta lui insa politia nu va fi doritoare sa rezolve dosarul repede. este modalitatea lor de a va pedepsi ptr faptul ca ati minti in vederea acoperirii unei infractiuni. in locul tau nu as astepta prea rapid primirea permisului de conducere.
singura sansa este ca tu si celalalt sa aveti aceeasi declaratie in sensul ca cel plecat in italia conducea masina.
parchetul ni este obligat sa disjunga cauza insa puteti incerca.
oricum, ai nevoie de un avocat care sa se descurce in problemele procedurale penale.

De a ma pedepsi pentru ce? Ca am declarat adevarul ? Tocmai pe mine sa ma pedepseasca? Eu cred ca s-a facut un abuz !