Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Am plecat de la o firma prin acordul partilor.M-am angajat la alta firma si dupa o luna aceasta si-a restrins activitatea.I-mi pot introduce actele pentru somaj?Va multumesc!
Nu va puteti depune actele pentru somaj ... incetarea contractului individual de munca prin acordul parţilor exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj, avand în vedere ca acordul exprimat de salariat este un motiv imputabil lui de încetare a contractului individual de munca.
freeelis, cred ca s-a angajat la alta firma dupa ce si-a desfacut contractul de munca si firma aceasta si-a restrans activitatea dupa o luna.....eu asa am inteles.
Daca e asa si vi se desface CIM cu articolul ala cu desfiintarea postului/ restrangerea activitatii, poti beneficia de somaj daca ai minim 12 luni lucrate pe cartea de munca anterior.
1. Daca cel de al doilea angajator v-a concediat cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului atunci veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni nu ntrebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
de 30 de ani,nu am avut intrerupere decit doua saptamini si probabil cele citeva cfs-uri si cm-uri din aceaste perioada indelungata.Va multumesc pt raspunsuri.
Capul sus! veti fi mai puternic maine si sigur vor veni si vremuri mai bune! :)