Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Comodat sediu ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Comodat sediu ONG

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca pentru stabilirea sediului unei asociatii se face un contract de comodat pentru o camera dintr-un apartament, este necesar acordul vecinilor, la fel ca la sediul pentru societatile comerciale?
Multumesc pentru raspuns.
george-neagu, moderator
Da , acordul, comodatul intre dvs si proprietar si o declaratie a proprietarului ca imobilul permite functionarea mai multor soc sau asociatii prin compunerea sa.
Comodantul este si presedintele asociatiei. Acordul vecinilor imi este incomod, mai ales ca in imobil mai are sediul si o sicietate comerciala, dar imobilul fiind cu 5 camere, nu e o problema asta.
Indiferent acea declaratie autentica de nesuprapunere a spatiilor trebuie data.
Nu trebuie declaratie de nesuprapunere!
PFA-uri, ONG-uri, orice altceva care nu este infiintat pe baza legii 31/1990 nu necesita declaratie de nesuprapunere, doar acordul asociatiei de proprietari(in lipsa ei, declaratia proprietarului spatiului ca nu a fost infiintata asociatia) si acordul vecinilor !
ContSters259670, utilizator
Buna ziua

Va rog sa indicati in ce act normativ se cere "acordul asociatiei de proprietari si acordul vecinilor " deoarece in legislatia de infiintare si functionare nu am gasit aceasta cerinta.