avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bunica si cei 5 mostenitori directi trecuti pe titlul de proprietate pentru un teren extravilan, au decedat. Doi mostenitori directi au avut ultimul domiciliu in Bucuresti, iar ceilalti si bunica in judetul Prahova.
La ce notariat trebuie sa se dezbata succesiunea?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 15:56, 25 Noiembrie 2012
ceilalti 5 mostenitori cine sunt?
Pentru dezbaterea succesiunii, va puteti adresa oricarui Birou Notarial aflat in circumscriptia Judecatoriei unde a avut ultimul domiciliu defunctul.
notarului sau instantei in circumscriptia carora avea bunica ultimul domiciliu, deoarece succesiunea dupa bunica trebuie intai dezbatuta
Sunt copii bunicii.
Pentru fiecare persoana decedata, succesiunea se dezbate in localitatea unde a avut ultimul domiciliu.

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune sonya_67 sonya_67 Aş dori un sfat în legatură cu următorul caz: un prieten în vârstă de 55 de ani locuieşte în casa ce a aparţinut bunicilor din partea mamei. În urma ... (vezi toată discuția)
Acte pamant stelieli stelieli Se pot face acte notariale pe pamant dintr un judet in altul ? (vezi toată discuția)
Vanzare casa bunica cu partaj voluntar, fara succesiune Manu111 Manu111 Buna ziua, Am o problema mai delicata,cred.Este vorba despre o casa,mostenire de la bunica mea,care a decedat in 1986. Bunica a avut 2 copii(mama mea si ... (vezi toată discuția)