avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare cu clauza de abitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare cu clauza de abitatie

am facut un cotract de vanzare cumparare asupra casei soacrei mele cu drept de abitatie pana la decesul dansei.Putem sa renovam casa fara sa avem acceptul ei si mai poate fi contestat acest act? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 08:26, 8 Decembrie 2012
in momentul de fata, soacra este proprietar
ea decide daca se renoveza sau nu casa
contractul de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, se poate anula in instata, numai in cazul in care se demonstreaza ca dumneavoastra nu va indepliniti andatorirea de a ingriji si.... etc soacra pana la incetarea din viata.
in afara de clauzele acestea(sunt scrise in contractul de vanzare cumparare) nimic
p s procedura este super grea
trebuiesc martori, inscrisuri, anchete sociale, expertize....

ps obtineti acordul soacrei pentru renovare
Daca soacra dumneavoastra va vandut casa in schimbul intretinerii la care va obligati, dumneavoastra sunteti prorietarul casei.
Contractul va putea fi reziliat astel incat in patrimoniul intretinutului reintra bunul instrainat cand intretinatorul nu isi respecta obligatiile asumate
La rezolutiunea contractului :

- Intretinutul redobandeste dreptul de proprietate asupra bunului instrainat
- Sumele prestate ca intretinere nu se restituie intretinatorului
- Intretinutul are obligatia de a restitui intretinatorului sumele platite de acesta cu titlu de impozite si prime de asigurare achitate pentru bunul transmis
Clauza contractului este urmatoarea: transmiterea proprietatii cu toate atributiile sale si predarea bunului imobil cumparatorilor ....impreuna cu tot ceea ce este necesar pt exercitarea posesiei se face azi....cu precizarea ca dreptul de a locui in acest imobil il vor exercita impreuna cu mine.... intrucat inteleg sa-mi rezerv dreptul de abitatie asupra imobilului pana la incetarea mea din viata. va rog sa-mi raspunde-ti multumesc
rodicanisoara a scris:

Clauza contractului este urmatoarea: transmiterea proprietatii cu toate atributiile sale si predarea bunului imobil cumparatorilor ....impreuna cu tot ceea ce este necesar pt exercitarea posesiei se face azi....cu precizarea ca dreptul de a locui in acest imobil il vor exercita impreuna cu mine.... intrucat inteleg sa-mi rezerv dreptul de abitatie asupra imobilului pana la incetarea mea din viata. va rog sa-mi raspunde-ti multumesc


Din ceea ce spuneti rezulta ca dumneavoastra ati devenit proprietar in data " azi..." cand s-a transmis proprietatea cu toate atributuiile sale.Exact ceea ce v-am scris intr-un raspuns anterior

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil Nico Trupoiu Nico Trupoiu Buna seara,sunt intr-o situatie complicata.Am act de vanzare-cumparare pe casa socrilor mei.In acest moment mai traieste doar soacra mea care are ... (vezi toată discuția)
Donatie, contract de vânzare, sau contract de intretinere chiseovidiu chiseovidiu Descriu in citeva cuvinte problema care ma framânta. Impreuna cu sotia locuiesc impreuna cu soacra mea. Soacra detine imobilul in care locuim, dar este de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! urmează sa cumpăr un ap de la soacra meu cu clauza ... Emanuela12345 Emanuela12345 Buba ziua!Urmează sa cumpăr un ap de la soacra meu cu clauza de habitatie viagera pt ea.Cumnata mea vrea jumătate din suma.Este corect având în vedere ca ... (vezi toată discuția)