avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie, contract de vânzare, sau contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie, contract de vânzare, sau contract de intretinere

Descriu in citeva cuvinte problema care ma framânta.

Impreuna cu sotia locuiesc impreuna cu soacra mea. Soacra detine imobilul in care locuim, dar este de acord sa ni-l dea nouă. Nu se pune problema ca soacra sa plece din locuinta.


Care este forma cea mai buna in care putem incheia aceasta tranzactie si care ar fi diferentete între ele, (daca se poate si din punct de vedere a taxelor notariale).

M-ar interesa si care este forma cea mai grea de atacat in instanta, pentru a nu avea probleme dupa decesul soacrei.
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 18:00, 9 Septembrie 2009
Soacra mai are copii? Daca nu, atunci nu vad cine ar putea ataca actul de donatie dupa decesul ei.

Actul de donatie este mai ieftin deoarece donatia facuta unui descendent este scutita de impozitul pe venitul realizat din instrainarea imobilelor.
da soacra mai are si alti copii, toti fiind majori.

dar dupa decesul soacrei actul de donatie nu ar fi putea fi atacat in instanta?

exista un fel de obligatii dupa decesul soacrei? Ceva de genul ca nu ai voie sa instrainezi imobilul sau sa-l ipotechezi intrun contract de creditare?
dupa decesul soacrei descendentii vor putea ataca in instanta actul .
puteti face un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere .
Ceilalti descendenti pot sa atace dupa cdecesul soacrei donatia facauta daca a fost incalcata rezerva succesorala.
De aceea , va sfatuiesc sa incheiati un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau cu drept de abitatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cu clauza de abitatie rodicanisoara rodicanisoara am facut un cotract de vanzare cumparare asupra casei soacrei mele cu drept de abitatie pana la decesul dansei.Putem sa renovam casa fara sa avem acceptul ei ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere pentru a mosteni o casa aureliaion aureliaion Buna ziua, as avea o intrebare in legatura cu mostenirea casei parintesti. Sotul meu are 3 surori si mai are un frate vitreg din prima casatorie a mamei. In ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare_cumparare cu uzufruct viager bosog bosog Buna ziua. Sotul meu are un frate din prima casatorie a socrului meu , iar la data nasterii sotului,soacra mea nu era casatorita legal cu acesta .Socrii mei ... (vezi toată discuția)