Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract chirie expirat - Chiriasul refuza sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract chirie expirat - Chiriasul refuza sa paraseasca imobilul.

Buna ziua,
Problema mea este urmatoarea:
Eu, persoana fizica, am inchiriat catre o persoana juridica un spatiu comercial.
Chiriasul a uitat de 3 luni sa plateasca chiria si utilitatile facandu-mi o gaura mare in bugetul propriu.
Chiriasul a semnat contractul de reziliere a contractului de inchiriere care a fost depus la administratia financiara dar refuza sa paraseasca spatiul unde nu mai este chirias si isi desfasoara in continuare activitatea.
Acum eu am alt chirias care este interesat de spatiu dar nu doreste sa inchirieze pana spatiul nu este liber (normal).
Fostul chirias care nu doreste sa elibereze spatiul imi aduce prejudiciu in continuare prin faptul ca nu pot inchiria si nu pot incasa de la altul chiria.
Cum pot sa-l dau afara si cum pot sa recuperez chiria si utilitatile restante?
Multumesc anticipat!
edward_zone, utilizator
apelati la un avocat. aca contractul de inchiriere este tittlu executoriu va duceti la un executor si il evacuati.( dureaza insa 2-3 luni)
un avocat poate incerca si solutii mai urgente, depinde insa de ce avti stipulat in contract.
Depuneți o cerere la judecătoria de la adresa sediului respectiv având ca obiect evacuarea pe motiv că locatarul ocupă spațiul respectiv fără titlu.
(Dacă acel contractul este reziliat - nu rezultă foarte clar din ceea ce spuneți dacă acel contract este reziliat sau nu, iar acest aspect este esențial în această cauză)

Ca și cerere accesorie solicitați instanței obligarea locatarului la plata cheltuielilor și a chiriei restante, cu penalități de întârziere.

Dacă acel contract este reziliat puteți cere evacuarea și pe calea ordonanței președințiale pentru ca totul să meargă mai repede.
av.antoanelageaman a scris:

contractul de inchiriere este tittlu executoriu va duceti la un executor si il evacuati.

Contractul de închiriere e executoriu doar în ceea ce privește plata chiriei, nu și în ceea ce privește evacuarea locatarului.

Caracterul executoriu Art. 1.798 C. civ.
Contractele de locatiune incheiate prin inscris sub semnatura privata care au fost
inregistrate la organele fiscale, precum si cele incheiate in forma autentica constituie
titluri executorii pentru plata chiriei la termenele si in modalitatile stabilite in contract
sau, in lipsa acestora, prin lege.

Locatarul nu va putea fi evacuat decât prin intervenția instanței. Rămâne de discutat dacă în contract ar fi stipulat un pact comisoriu de ultim grad în acest sens, dar se pare că nu există așa ceva.

Deci soluția ar fi, din păcate, la instanță. Oricum, pentru evacuare, trebuie ca acel contract să fie ori ajuns la termen ori să fie reziliat.
Contractul initial a fost reziliat cu acordul ambelor parti.
Am depus documentul respectiv.
Am numarul de inregistrare.
Unde l-ați depus?
Dacă acel contract este reziliat puteți depune o cerere la instanță (judecătorie) în vederea evacuării. Solicitați evacuarea pe calea ordonanței președințiale.