Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dezmembrari mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dezmembrari mijloace fixe

1.Cum se inregistreaza casarea unui utilaj si apoi vanzarea fierului vechi rezultat.Utilajul este amortizat integral .
2.Cum inregistrez casarea mijloacelor fixe care sunt defecte sau utilizare indelungata si nu se mai pot folosi , dar nici nu pot fii duse la fier vechi…

1.daca provine din casari ,dezmembrari ,
411= 758
635=411 taxa mediu
281=213 - adica scot din evidenta mijl.fixe casate.

2. 281=214, 213 scot doar din evidenta pe baza procesului de casare…???

Va multumesc
1. 411=703 (TXI)
635=411

2. Intocmiti proces verbal de scoatere din functiune pentru fiecare mijloc fix in parte si proces verbal de casare, dar pe baza unei propuneri a unei comisii de specialitate, care constata ca acestea nu mai pot fi utilizate sau nu mai sunt functionale.