Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general scoatere din folosinta mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

scoatere din folosinta mijloace fixe

ma poate ajuta cineva cu documentatie privind regimul de scoatere din folosinta a mijloacelor fixe? regulile de casare obiecte de inventar?pentru mijloacele fixe amortizate integral mai trebuie intocmite alte documente in afara de procesul verbal de casare?
Pentru imobilizarile corporale scoase din functiune:
• procesul-verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe

Procesul-verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe (cod 14-2-3/aA)

Utilitate:

Serveste ca:
• document prin care se constata indeplinirea conditiilor de scoatere din functiune a mijloacelor fixe;
• document de consemnare a scoaterii efective din functiune a mijloacelor fixe;
• document de predare la magazie a ansamblelor, subansamblelor, pieselor componente si materialelor rezultate din scoaterea efectiva din functiune a mijloacelor fixe;
• document justificativ de inregistrare in evidenta tehnico-operativa si financiar-contabila.

Mod de completare:
Se intocmeste in doua exemplare pe baza urmatoarelor documente:

• nota privind starea tehnica a mijlocului fix propus pentru a fi scos din functiune;
• deviz estimativ al reparatiei capitale;
• act constatator al avariei. Se completeaza cu:
• pretul unitar, valoarea si amortizarea pana la scoaterea din functiune;
• ansamble, subansamble, piese si componente rezultate;
• capitolele I si II se completeaza de catre comisia constituita in acest scop cu constatarile si concluziile rezultate din analiza documentatiei primite si din verificarea starii mijloacelor fixe propuse a fi scoase din functiune;
• capitolul III, dupa aprobarea propunerilor si efectuarea scoaterii din functiune, se completeaza de catre comisia de analiza si avizare care semneaza pentru realitatea operatiunilor.

Circuit:
• exemplarul 1: la compartimentul financiar-contabil, pentru verificarea si inregistrarea operatiunilor privind scoaterea din functiune a mijloacelor fixe;
• exemplarul 2: la compartimentul care a facut propunerile de scoatere din functiune, pentru inregistrare.
ambele exemplare:
• la persoana autorizata sa aprobe scoaterea din functiune a mijloacelor fixe;
• la sectie pentru inregistrarea in evidenta la locul de folosinta a mijloacelor fixe scoase din functiune;
• la magazia primitoare, pentru semnare de catre gestionar a primirii in gestiune a ansamblelor, subansamblelor, pieselor componente si materialelor rezultate din scoaterea efectiva din functiune a mijloacelor fixe.

Arhivare:
• exemplarul 1: la compartimentul financiar-contabil;
• exemplarul 2: la compartimentul care tine evidenta mijloacelor fixe.

O imobilizare corporala trebuie sa fie eliminata din bilant la cedare sau casare, atunci cand entitatea nu mai asteapta nici un beneficiu economic viitor din utilizarea ulterioara a acesteia.

Cedarea sau casarea imobilizarilor corporale sunt operatiuni care presupun efectuarea unor cheltuieli care se adauga la valoarea neamortizata a acestora.

Castigurile sau pierderile obtinute in urma casarii sau cedarii unei imobilizari corporale trebuie sa fie determinate ca diferenta intre veniturile generate de scoaterea din folosinta si cheltuielile ocazionate, inclusiv valoarea neamortizata a acesteia.
Castigurile sau pierderile trebuie sa fie prezentate, dupa caz, ca venit sau cheltuiala,
in contul de profit si pierdere.

Scoaterea din functiune a imobilizarilor corporale genereaza o serie de inregistrari contabile, in functie de complexitatea operatiei. Dupa scoaterea din gestiune a imobilizarilor in cauza, puteti vinde unele valori materiale obtinute.

Daca activul nu este complet amortizat, la inregistrarea aferenta casarii se va recunoaste o cheltuiala pentru diferenta ramasa neamortizata.

emanuela73 a scris:

pentru mijloacele fixe amortizate integral mai trebuie intocmite alte documente in afara de procesul verbal de casare?

Pe baza PV de casare poti sa scazi valoarea mijlocului fix, chiar daca mijlocul fix nu este amortizat integral, asa cum a spus si Ghola.
%213
sau daca este amortizat integral:
281=213
La dezmembrarea mijlocului fix, rezulta, dupa caz, stocuri (ex. piese de schimb) sau materiale care nu mai pot fi recuperate (deseuri). In cazul pieselor de schimb:
3024=758
La deseuri nu mai tin minte. Poate ma mai ajutati voi :sorry:
irina petcu, utilizator
irina petcu a scris:

La deseuri nu mai tin minte. Poate ma mai ajutati voi :sorry:

Deseurile se vand ca deseuri, nu ai alta solutie.
1. La unitatea vânzătoare de deşeuri reciclabile (persoană juridică):

a) Vânzarea deşeurilor către unitatea colectoare/valorificatoare, cu evidenţierea distinctă în factură a cotei de 3% reprezentând fondul de mediu:

4111 = %
“Clienţi” 703 “Venituri din vânzarea produselor reziduale”
- valoarea deşeurilor vândute (inclusiv cota - Fond de mediu)
4427 “TVA colectată”

vedeti site-ul
[ link extern ]