Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vreau sa trec neplatitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vreau sa trec neplatitor de tva

buna seara,
pana in 30.11.2012 nu am depasit ( si nici in decembrie nu am sanse ) plafonul de 220 000 lei cifra de afaceri luata in calcul pentru plafonul de tva.
in 2011 si anterior am fost platitor de tva.
de la 1 ianuarie 2013 vreau sa ies de la tva... ce anume trebuie sa fac si care e termenul limita de declarare a iesirii si de cand ies efectiv?
va multumesc pentru raspunsurile pe care le astep.
PANA LA DATA DE 10 IANUARIE 2013 SAU IN ORICE LUNA PANA LA DATA DE 10, SE VA DEPUNE SOLICITAREA PENTRU SCOATERE DE LA INREGISTRAREA IN SCOPURI DE TVA.VETI FI SCOS CU DATA LA CARE VETI PRIMI DECIZIA. (DOSARUL VA CONTINE FORMULARUL 096,BALANTA 31.12.2011, BALANTA ULTIMEI LUNI INAINTE DE SOLICITARE, CERTIFICATUL DE INREGISTRARE IN SCOPURI DE TVA SI O DECLARATIE IN CARE SE VA SPECIFICA CIFRA DE AFACERI REALIZATA DE LA DATA DE 01 A LUNII IN CARE DEPUNETI DOSARUL PANA LA DATA DEPUNERII).
multumesc pentru raspuns.... bineinteles ca ceea ce pare logic in tot ce ati scris ca trebuie sa cuprinda dosarul nu este valabil pentru functionarii de la finante brasov.
adika imi cer balanta la 03.01.2013 , la 31.12.2012 si sa am sold 0 la tva de plata....
in fine...
acum intreb ...am stoc de marfa cu tva in 4428...trebuie sa fac ajustare de tva si nu prea stiu cum....
va multumesc anticipat
Se fac doua ajustari de tva, una privind stocul, in fct.de cum doriti sa procedati : pretul de vanzare ramane acelasi? Atunci se face nota -371 = -4428 si 371 = 378, astfel dif.de pret intra in ad.comercial. Daca reduceti pretul cu tva-ul aferent, e simplu -371=-4428 si toate preturile scad cu 24%. Totul se face pe baza de inventar. Dar mai este de facut si ajustarea stocurilor neconsumate, adica tva care s-a dedus la achizitie devine tva de plata, nemaifiind deductibil.Si asta asupra tuturor stocurilor, nu se refera numai la marfuri, cuprinde si mijl.fixe neamortizate.
Adica tva-ul aferent stocului respectiv contul 371 minus 378 il trec. pe tva de plata???
Iar ce am in 4428 I'll prind in adaosul comercial ? ( varianta ca pretul de vanzare ramane acelasi)
Calculul se face in urma unui inventar din care reiese ce marfuri mai sunt in stoc, la care se face corectia ad.com. La aceste marfuri se face un inventar in baza facturilor de achizitie, cu specificarea furnizorului, cui-ului, si la val.de achizitie se afla cat este tva care s-a dedus la momentul intrarii in gestiune. E posibil ca marfa sa nu fi fost purtatoare de tva, sau sa fi fost cu cota de 9% sau 19% sau 24%.