Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trecere neplatitor-platitor tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trecere neplatitor-platitor tva

buna seara, care sunt inregistrarile contabile pentru evidentierea tva in momentul in care se face trecerea de la neplatitor la platitor tva...sold 371-27872.8 ron.
Pentru exercitarea dreptului de deducere, trebuie indeplinite urmatoarele conditii:

- bunurile din stoc pentru care s-a efectuat ajustarea sa fie utilizate doar pentru operatiuni care dau drept de deducere;
- justificarea sumei deduse sa fie dovedita prin factura de achizitie sau prin alt document legal aprobat;
- exercitarea dreptului de deducere se va face numai dupa achitarea facturilor catre furnizori;
- deducerea sa fie efectuata dupa inregistrare, fie in primul decont de TVA, fie intr-un decont ulterior, fara a se depasi o perioada de 5 ani consecutivi, incepand cu data de 1 ianuarie a anului care urmeaza celui in care a luat nastere dreptul de deducere.

Ajustarile in favoarea societatii se evidentiaza in jurnalul pentru cumparari si se raportaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 30 "Regularizari taxa dedusa".

Pentru stocul de marfa pentru care evidenta se tine la pretul cu amanuntul, trebuie sa faceti un inventar (tabel) si sa recalculati pretul de vanzare, conform precizarilor referitoare la statutul furnizorilor si cotei aplicate. De asemenea, daca adaosul este variabil, trebuie analizat fiecare cod de produs si pretul din factura furnizorilor.

Rolul inventarului este de a demonstra existenta stocului de bunuri si pentru a evidentia corect TVA de dedus precum si noul pret de vanzare.

Pentru exemplificarea ajustarii, va propun urmatorul exemplu:

Soldul debitor al contului 371 la 31.01.2014 este de 10.000 lei, din care cost de achizitie inclusiv TVA este de 9.000 lei si adaos comercial de 1.000 lei conform soldului creditor al contului 378.

Pentru ajustare, se considera ca stocul de marfa de 9.000 lei cuprinde TVA facturata de furnizori (achitati si neachitati) si se extrage prin cota recalculata: 9.000 lei x 24/124% = 1.741,94 lei TVA (cont 4426 si cont 4428). In mod similar se procedeaza si cu suma TVA aferenta adaosului comercial: 1.000 lei x 24/124% = 193,54 lei TVA. Deci suma TVA neexigibila din stocul de marfa este de 1.935,48 lei, formata din suma de 1.741,93 lei aferenta costului marfurilor aprovizionate (achitate si neachitate) si 193,54 lei aferenta adaosului comercial.

Inregistrari contabile:

4426 "TVA deductibila" = 371 "Marfuri" pentru valoarea TVA, pentru stocurile achitate si
4428 "TVA neexigibila" - analitic distict la plata = 371 "Marfuri" pentru stocurile neachitate
Pe masura achitarii facturilor la furnizori se face inregistrarea:
4426 "TVA deductibila" = 4428 "TVA neexigibila"