Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inventarierea documentelor financiar fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inventarierea documentelor financiar fiscale

lucrez la contabilitate.De curand seful mi-a impus sa iau toate dosarele din 2008 si sa numerotez toate foile(facturi,chitante,bonuri transfer,bonuri consum,nir-uri etc) apoi sa le leg cu sfoara si sa le sigileze.Din cate am citit...asta este arhivare.Eu,contabil fiind...pot arhiva documente justificative si contabile?Arhivarea nu trebuie facuta de o persoana care a facut cursuri de arhivare si are un atestat?Seful spune ca este inventariere.Inventarierea nu este doar pt activ si pasiv?Este valabila inventarierea si pt documente?Si daca le leg si le sigileaza....in cazul in care mai am nevoie de o factura,cum o scot?Desigilez?Sa specific ca in anii anteriori nu s-a numerotat nici un act si nici nu s-a arhivat.De ce sa fac asta incepand cu anul 2008?
Astept un raspuns urgent!!!!Va rog sa-mi exemplificati cu legi(daca se poate) ca sa-i pot arata baza legala,in cazul in care nu are dreptate.In cazul in care are dreptate...va rog sa-mi spuneti in ce lege este specificat asta(numararea foilor dintr-un dosar de contabilitate,arhivarea de catre un contabil).
Legea nr. 16/1996.
am citit legea 16/1996.Acolo nu specifica clar cine face arhivarea!!!O persoana acreditata de Arhivele Nationale sau contabilul firmei?Inventarierea documetelor reprezinta numararea tuturor facturilor,chitantelor,bonurilor de consum,transfer,dispozitiilor de incasare si plata????Acestea sunt cuprinse(spre exemplu) in dosarul unei luni.Iau fiecare bon,chitanta,fact.etc si le dau un numar,apoi le leg cu sfoara,le sigilez si trec in reg.de arhiva?Nu uita te rog ca sunt contabil.Astept raspuns la toate intrebarile!
O persoana desemnata.In mod normal contabilul nu participa la inventarieri, nu?
Vezi si proaspatul Ordin 3512/2008 privind documentele financiar-contabile, pct.50 privind arhivarea documentelor si urmatoarele. Din pacate, in majoritatea cazurilor sarcina aceasta va cadea pe capul contabilului, desi nu intra in atributiile noastre.
Oricum eu as incepe cu anii anteriori lui 2008, eventual pt. 2008 doar as numerota deocamdata documentele(pana depun bilantul si inchid definitiv anul).