Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Arhiva asociatiei de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Arhiva asociatiei de locatari

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa stea arhiva asociatiei de locatari de la fostul administrator avand in vedere ca nu avem sediu sau o camera special amenajata sub cheie sa nu poata veni nimeni si sa rascoleasca prin acte si sa dispara din ele.(ma refer strict la conducere , presedinte,adm.cenzor).Poate sta la un membru din comitet?
Si a doua intrebare: cum se face predarea arhivei, in ce conditii ca sa nu se trezeasca maine , poimaine fostul admin. cu vorbe ca lipseste ceva.(este vorba de 8 ani)
Arhiva poate sta la un membru din comitet.
Se recomanda sigilarea intr-o cutie tip expeditie postala, se sigileaza cu data si e in regula.
Arhivele mai mari de 3 ani se pot casa, mai putin statele de plata salarii (care se arhiveaza separat).
documentele contabile se arhiveaza 9 ani, deci mai bine toate actele le pastrati 9 ani plus statele 50 ani
Daca aveti un subsol, cumparati un modul de suspendat - gen mobilier de bucatarie - si il montati in subsol pe un perete. Depozitati acolo tot ce aveti ca arhiva. Cand va mai trebuie spatiu, mai cumparati un modul.
Actele justificative de venituri şi cheltuieli, registrele contabile, facturile, registrul de intrare-ieşire...se păstrează 10 ani calculaţi fără anul în care au fost întocmite, respectiv se pot selecţiona abia când începe al 11-lea an. Bugetul de venituri şi cheltuieli, statele de plată...se păstrează 50 de ani.
Sunt situaţii în care bugetul de venituri şi cheltuieli se păstrează permanent, adică nu se distruge niciodată.
Pentru detalii, trimiteţi mesaj privat.
Ionica Porumbel, Consultant in arhivarea documentelor
Eu am afirmat ca se pastreaza 3 ani deoarece in instanta se prescriu sumele ce depasesc 3 ani.
In al doilea rand in cazul unei asociatii nu avem, de regula venituri: sa nu confundam cu o societate comerciala.
In al treilea rand bugetul de venituri si cheltuieli afirm ca in 90% din cazuri nu se intocmeste asa ceva. El e un document formal. In primul rand lipseste capitolul VENITURI, asociatia fiind non-profit.

Si nu in ultimul rand, reamintesc ca am intrat in era informatica si e un anacronism sa zici ca se pastreaza 50 de ani un stat de plata la o femeie de serviciu: eu am pledat pentru latura practica, nu precizari legale care nu mai sunt de actualitate.

Reamintesc ca s-au desfiintat si celebrele carti de munca: acum totul este in calculatoarele statului ...