Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen si cale de atac
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen si cale de atac

Daca in H.J s[une recurs in 15 zile se poate face apel?
Care este termenul de apel . Speta H.J a fost imanata pe 29 noiembrie 2012 care este ultima zi de apel.?
In hotarare se mentioneaza termenul de atac. Nu mai sunteti intermen daca inmanarea s-a facut pe 29 nov. 2012.Puteti cere repunerea in termen in caz ca aveti motive intemeiate , altfel cererea se va respinge.
avvalentina, utilizator
Multumesc. Sa va explic mai bine.Hotararea in prima instanta este in favoarea mea. El a facut apel . De la posta stiu ca H.J a fost imanata pe data de 29 noiembrie 2012 si apelul apare inregistrat pe data de 17 decembrie 2012. A fost facut in termen?
Da, a fost facut in termen intrucat ziua de 29 nov nu intra in calcul. Cum ultima zi ar fi fost 15 dec, dar a cazut intr-o sambata, termenul se va prelungi pana luni 17 dec.
Dar in situatia in care o incheiere de amanare si sentinta este redactata in 2012 dar grefierul o altereaza (sub dispozitia judecatorului) din "greseala" astfel incat sa apara ca pronuntata in anul 2011 si comunicata in 2012 (peste un an)? :)
Evident, judecatorul nu semneaza... doar grefierul :)
ContSters184021, utilizator
Stimat forumist @easy ride on,

În ceea ce privește declararea căilor de atac, nu contează de nici un fel data la care hotărârea judecătorească a fost pronunțată ori redactată.

Ca regulă, ziua de la care curge termenul de care este ținut partea pentru a declara un atac în cauză este ziua comunicării, conform dovezii poștale de comunicare (mai precis de primire). Practic, chiar dacă redactarea motivării s-a făcut, strict ca exemplu, pe 1 decembrie 2011, iar comunicarea, pe data de 1 decembrie 2012, termenul util de atac va începe să curgă prin raportare la data de 1 decembrie 2012.

Prin urmare, îmi scapă rostul conspirației descrise, neavând nici o relevanță pentru declararea atacului.

Cu stimă.