Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Minim contributie pensie 2013?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Minim contributie pensie 2013?

Care este minimul contributiei la pensie pentru 2013?
Multumesc.
Cotele de CAS sunt fixe. Nu este minim sau maxim.
PENSII – CAS:
- 20,8% – conditii normale de munca, 25,8% – conditii deosebite de munca, 30,8% – conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % – conditii normale de munca, 10,5% – conditii deosebite de munca, 10,5% – conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat
Pentru marius1975_2: pfa-rile la sistemul de pensii au o contributie de 31,3% din venitul declarat.
In 2012 acest venit nu putea fi mai mic de 741 de lei (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat – 2117 lei), dar nici mai mare de 10585 lei (echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat).
Asteptati sa apara legea bugetului asigurarilor sociale de stat pentru 2013. Acum inca e vacanta.
george_neagu a scris:

Pentru marius1975_2: pfa-rile la sistemul de pensii au o contributie de 31,3% din venitul declarat.
In 2012 acest venit nu putea fi mai mic de 741 de lei (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat – 2117 lei), dar nici mai mare de 10585 lei (echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat).
Asteptati sa apara legea bugetului asigurarilor sociale de stat pentru 2013. Acum inca e vacanta.

Da, la acest venit ma refeream. Am cautat valoarea lui dar nu am gasit-o. Va multumesc ca m-ati lamurit.