avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Minim contributie pensie 2013?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Minim contributie pensie 2013?

Care este minimul contributiei la pensie pentru 2013?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: marius1975_2 , utilizator 18:02, 2 Ianuarie 2013
Cotele de CAS sunt fixe. Nu este minim sau maxim.
PENSII – CAS:
- 20,8% – conditii normale de munca, 25,8% – conditii deosebite de munca, 30,8% – conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % – conditii normale de munca, 10,5% – conditii deosebite de munca, 10,5% – conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat
Pentru marius1975_2: pfa-rile la sistemul de pensii au o contributie de 31,3% din venitul declarat.
In 2012 acest venit nu putea fi mai mic de 741 de lei (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat – 2117 lei), dar nici mai mare de 10585 lei (echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat).
Asteptati sa apara legea bugetului asigurarilor sociale de stat pentru 2013. Acum inca e vacanta.
george_neagu a scris:

Pentru marius1975_2: pfa-rile la sistemul de pensii au o contributie de 31,3% din venitul declarat.
In 2012 acest venit nu putea fi mai mic de 741 de lei (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat – 2117 lei), dar nici mai mare de 10585 lei (echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat).
Asteptati sa apara legea bugetului asigurarilor sociale de stat pentru 2013. Acum inca e vacanta.

Da, la acest venit ma refeream. Am cautat valoarea lui dar nu am gasit-o. Va multumesc ca m-ati lamurit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata retroactiva a contributiei la fondul de pensii kokobr kokobr Va salut cu respect! As dori sa stiu daca pot plati retroactiv contributia la fondul de pensii, intrucat am lucrat in strainatate - unde nu am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Plata contributiei la casa de pensii vasmili vasmili buna seara , am si eu o intrebare am 42 de ani si as dori si eu sa platesc la casa de pensii ca sa pot beneficia de pensie precizez ca pana acuma nu am lucrat ... (vezi toată discuția)
Cota contributii sociale 2012 Angela Stancioi Angela Stancioi Buna ziua, Casa Nationala de Pensii Publice CNPP a facut publice prevederile Legii nr. 294/2011.Astfel, pentru anul 2012, cotele de contributii de asigurari ... (vezi toată discuția)