Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale orar lucru firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

orar lucru firma

Buna ziua as dori sa intreb ceva in legatura cu programul-orarul unei firme..

CA patron de firma pot inchide oricand anuntand inainte persoanele ce se afla in firma si consuma ca de exemplu inchid peste o ora sau 2 ..

De exemplu Un internet cafe care a fost creat 24/7 dar datorita zonei in care este nu se tinea LONGNIGHT doar foarte rar . Si s-a facut o regula datorita aceleiasi clientele sa se intrebe inate adminul sau chiar patronul care lucreaza in schimbul de noapte .. daca se tine long night .. Intrebarea mea este daca patronul poate sa decida daca se tine sau nu sau cum am spus mai sus daca in ziua respectiva inchide mai devreme datorita unor probleme personale sau a inexistentei de clienti la aceea ora ..

Multumesc mult
Orarul este specificat in autorizatia primita de la primarie, daca este o unitate de deservire(magazin, restaurant, bar, internet cafe, etc.)pt.program non-stop trebuie autorizatie, deasemenea.
Patronul este obligat sa respecte programul pe care l-a declarat cand a deschis... firma, altfel poate fi amendat.
Pai unde trebuie sa se declare ? cand sa deschis nu sa declarat nici unde sa scris pe firma luminoasa Non stop atata ..

si daca de exemplu la ora 2:00 nu mai sunt clientii si asta nu se inatmpla intr-o zi dupa cum spuneam asa este in zona respectiva , trebuie sa se chinuie sa stea pana la 7 dimineata .. ?
alin1980, utilizator
Nu are autorizatie de functionare de la primaie?
are certificatul constatator .. de la primarie nu stiu sa fi cerut ceva . obiectul principal de activitate prestari de internet si jocuri .. alte prestari nu are de bar sau asa ceva ..
alin1980, utilizator