avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hartuirea agajatului de catre angajator pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hartuirea agajatului de catre angajator pentru semnarea demisiei

Buna ziua si La multi ani!

In data de 28.12.2012,am primit pe e-mail de la seful direct,ce continea urmatoarele:

Te rog trimite pe email sau fax demisia cu data de 31 decembrie.

Toate drepturile tale salariale (salariu pt decembrie, zile de concediu neefectuate in 2012, eventuale bonusuri – daca se realizeaza targetul de xxxx.xx ron in decembrie si distribuitorii sunt la zi cu banii) ti le calculeaza xxxxxxxa si le vei primi in data de 4 ianuarie, cand vei veni sa predai masina si restul.

Multumesc,

Raspunsul trimis de catre mine a fost:

Salut Xxxxx,

Daca iti doresti atat de mult ca eu sa-ti ofer "pe email sau fax demisia cu data de 31 decembrie",eu pot sa-ti spun ca nu imi doresc sa demisionez,deoarece nu cunosc care este MOTIVUL acestei solicitari.

Iti doresc un an nou cu multe impliniri.

Nu am primit un raspuns in care sa fie mentionat motoivul,logic angajatorul vrea sa lase impresia ca eu vreau sa demisionez!
In data de 04.01.2013 am primit un alt e-mail:

Xxxx,

Din cate stiu, in ultima discutie telefonica din data de 29 dec am convenit ca in data de 4 ianuarie 2013 sa vii la Xxxxesti , urmand ca ulterior sa decidem ceea ce este de facut.

Vad ca nu ai plecat catre Xxxxesti si nici nu raspunzi la telefonul de servici.
Cum nu ai nicio alta misiune trasata de firma, te rog sa dai curs convocarii din 29 decembrie de a te prezenta la sediul firmei astazi, 4 ianuarie 2013.


In urma acestui e-mail m-am deplasat in ziua de 04.01.2013 la sediul firmei(in alta localitate)si acolo eram asteptat de catre o persoana cu un formular tiparit numit Proces verbal,in care se mentiona ca :
Subsemnatul....,la incetarea contractului de munca preda......erau insirute bunurile companiei pe care le predam.....Diferenta de bunuri ce mi-au fost solicitate si nu se regaseau pe acest document(tiparite),le-am mentionat in spatiul liber ramas.Persoana care mi-a preluat bunurile companiei,a semnat de primire si la cererea mea a stampilat cu stampila societatii.In plus am mentionat pe PV ca predarea bunurilor a fost facuta la solicitarea expresa a angajatorului,la data de 04.01.2012 si ora x.Acest PV era datat de angajator,04.01.2013 dar in dreptul nr inregistrare era FN!
Dupa acest episod,nu am mai fost contactat de catre angajator cu toate ca eu am informat persoana care mi-a preluat bunurile companiei in legatura cu numarul meu personal de telefon,acesta memorandu-l in agenda telefonului.
Avand in vedere faptul ca angajatorul din proprie initiativa, m-a privat de bunurile cu care sa-mi desfasor activitatea(masina,telefon,laptop),iar locul de munca in care imi desfasor activitatea (cf CIM)este altul decat sediul firmei si anume zona xxxx,as vrea sa stiu:
-In ce conditii poate considera angajatorul, ca eu absentez de la serviciu?
-Pot cere drepturile salariale si dupa ce am predat bunurile companiei?
-Cum pot sa "parasesc" actualul loc de munca fara a fi afectat la salariu si care ar fi optiunile mele in continuare,astfel incat sa nu incalc CIM?


Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Recuperarea bunurilor incredintate salariatului prin proces-verbal! nimren nimren Ati putea sa-mi sugerati calea cea mai sigura si rapida de urmat pentru a recupera de la salariat masina si computerul ce i-au fost incredintate cu PV de ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz dupa demisie cu preaviz. Mrraa Mrraa Buna, lucrez la o firma de turism si vreau sa demisionez pentru ca angajatorul nu isi respecta contractul, intarzia cu diurna, nu plateste orele suplimentare, ... (vezi toată discuția)
Predare masina de serviciu Monica H. Monica H. firma la care lucrez are sediul in Bucuresti iar eu imi desfasor activitatea in zona Moldovei.Toata corespondenta se facea prin mail/telefon. foarte rar ... (vezi toată discuția)