Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... protectia muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

protectia muncii

Buna ziua,
doresc sa stiu ce trebuie sa fac pentru a presta servicii de protectia muncii/ SSM? Fac cursul dupa care pot incheia contract sau mai trebuie si alceva (sa ma autorizez la ITM)?
multumesc
Initial trebuie sa studiati legislatia ssm, respectiv Legea nr. 319/ 2006, HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, cerintele minime de securitate si sanatate aprobate prin HG. Raspunsul il veti gasi cu siguranta in legislatie.

Pentru a presta servicii in domeniul SSM tr sa infiintati un serviciului extern de prevenire si protectie. Serviciul poate fi format si dintr-o persoana iar in cazul acesta unicul angajat este si conducatorul serviciului extern de prevenire si protectie

ART. 32

(2) Conducatorul serviciului extern de prevenire si protectie trebuie sa indeplineasca cerintele prevazute la art. 50.

ART. 50
(1) Cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului superior, care trebuie indeplinite in mod cumulativ, sunt urmatoarele:
a) absolvirea, in domeniile fundamentale: stiinte ingineresti, stiinte agricole si silvice, cu diploma de licenta sau echivalenta, a ciclului I de studii universitare, studii universitare de licenta, ori a studiilor universitare de lunga durata sau absolvirea cu diploma de absolvire a studiilor universitare de scurta durata;
b) curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu continut minim conform celui prevazut in anexa nr. 6 lit. B, cu o durata de cel putin 80 de ore;
c) absolvirea cu diploma sau certificat de absolvire, dupa caz, a unui program de invatamant postuniversitar in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o durata de cel putin 180 de ore.

Mai este necesara o vechimea de cel putin 5 ani in domeniul securitatii si sanatatii in munca (adeverinta sau orice document care atesta ca ati avut atributii pe linie de SSM).
Atestarea serviciului extern de prevenire si protectie se obtine prin depunerea dosarului la comisia de atestare organizata in fiecare Inspectorat Teritoria de Munca.

@animis, este interesant ca doriti sa prestati servicii de SSM in conditiile in care nu cunoasteti deloc legislatia din domeniu. Va sfatuiesc sa incercati sa va angajati la o firma in functia de lucrator desemnat SSM, faceti vechimea de 5 ani si apoi faceti demersurile in vederea obtinerii abilitarii ca Serviciu extern de prevenire si protectie. Succes !