avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general intrebare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

intrebare

Am si eu o intrebare va rog.folosesc programul de evidenta primara [EDITAT - pct. 2.8 din Regulament] si as vrea sa stiu daca nirurilor ce contin obiecte de inventar trebuie sa fac si bon de consum?Multumesc
Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 20:37, 11 Ianuarie 2013
La obiecte de inventar se face PV de dare in folosinta.
Si se constituie cheltuiala cu contul 603.
Se face si NIR si PV de dare in consum.
Nir-ul reprezinta documentul prin care ob de inv intra in gestiune.
In OMEF nr.3512/2008 nu sunt prevazute documente financiar- contabile precum PV de dare in folosinta sau PV de dare in consum.In cadrul acestui ordin se regaseste insa "FISA DE EVIDENTA A MATERIALELOR DE NATURA OBIECTELOR DE INVENTAR IN FOLOSINTA(Cod 14-3-9),care se intocmeste de catre gestionar sau de catre persoana desemnata sa tina evidenta acestora.Cand eliberarea obiectelor se face din magazia de obiecte noi,coloanele destinate eliberarilor se completeaza pe baza BONULUI DE CONSUM.Concomitent cu darea in folosinta se inregistreaza cheltuiala 603=303 si in debitul contului 8035.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare pe cheltuieli ContSters138151 ContSters138151 cum se inregistreaza pe cheltuieli la un magazin care efectueaza comert de produse nealimentare cu amanuntul, achizitia unor scaune? (vezi toată discuția)
Obiect de inventar katica katica SC a achizitionat diverse obiecte de inventar pe parcursul anilor 2007,2008 pt care nu s-a facut inregistrarea 603=303. Este gresit daca aceasta descarcare se ... (vezi toată discuția)
Uzura obiect inventar florisp2009 florisp2009 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum se poate evidentia uzura unui obiect de inventar de 1700 lei. uzura integrala 603 = 303 cu suma de 1700 ... (vezi toată discuția)