Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obiect de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obiect de inventar

SC a achizitionat diverse obiecte de inventar pe parcursul anilor 2007,2008 pt care nu s-a facut inregistrarea 603=303.
Este gresit daca aceasta descarcare se face la fiecare sfarsit de an cu ocazia invenrtarierii pentru obiectele de inventar casate?
Multumesc!
Nu, nu este gresit
davideg a scris:

Nu, nu este gresit

Ba, ....este gresit.
danalupusoru, utilizator
danalupusoru a scris:

davideg a scris:

Nu, nu este gresit

Ba, ....este gresit.

argumentati...
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Darea in consum a ob. de inventar:

- se face bon de consum , in doua exemplare
- un exemplar sta la baza scoaterii din gestiunea ob. de inventar(se scad de pe stoc); se opreaza in fisa de magazie ca iesire si se opereaza in FISA OB DE INVENTAR PE LOCURI DE FOLOSINTA , ca intrare

- ex. 2 merge la contabilitate unde, in baza lui se face nota contabila

603=303 pret de achizitie

-concomitent se inregistreaza in contul 8035 (se debiteaza) cu aceasta valoare data in consum
-contul 8035 este un cont inafara bilantului, cu ajutorul caruia se urmareste evidenta ob. de inventar aflate in folosinta pina la casare sau vinzare, cind contul 8035 de crediteaza cu valoare ob de inventar casat , vindut, donat...
achizitionarea de obiecte de inventar 303,(4426)=401
in aceeasi luna uzura 603=303 cu aceeasi suma (folosind metoda liniara)
se inregistreaza in extracontabil D:8035 cu aceeasi suma
Bonurile de consum pt darea in folosinta a ob.de inventar se folosesc atunci cand exista depozit de ob.de inventar, la societati de dimensiuni mici practicienii nu considera necesara intocmirea lui si aplica trecerea pe uzura concomitent cu intrarea.
astfel la intrebarea pusa initial,dupa parerea mea, articolul contabil 603=303 se poate face atunci cand ai constatat ca el nu exista,dar atentie,pt anii precedenti se trece pe 117 si nu 603.
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil