avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obiect de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obiect de inventar

SC a achizitionat diverse obiecte de inventar pe parcursul anilor 2007,2008 pt care nu s-a facut inregistrarea 603=303.
Este gresit daca aceasta descarcare se face la fiecare sfarsit de an cu ocazia invenrtarierii pentru obiectele de inventar casate?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 01:26, 17 Martie 2009
Nu, nu este gresit
davideg a scris:

Nu, nu este gresit


Ba, ....este gresit.
Ultima modificare: Luni, 16 Februarie 2009
danalupusoru, utilizator
danalupusoru a scris:

davideg a scris:

Nu, nu este gresit


Ba, ....este gresit.


argumentati...
Ultima modificare: Luni, 16 Februarie 2009
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Darea in consum a ob. de inventar:

- se face bon de consum , in doua exemplare
- un exemplar sta la baza scoaterii din gestiunea ob. de inventar(se scad de pe stoc); se opreaza in fisa de magazie ca iesire si se opereaza in FISA OB DE INVENTAR PE LOCURI DE FOLOSINTA , ca intrare

- ex. 2 merge la contabilitate unde, in baza lui se face nota contabila

603=303 pret de achizitie

-concomitent se inregistreaza in contul 8035 (se debiteaza) cu aceasta valoare data in consum
-contul 8035 este un cont inafara bilantului, cu ajutorul caruia se urmareste evidenta ob. de inventar aflate in folosinta pina la casare sau vinzare, cind contul 8035 de crediteaza cu valoare ob de inventar casat , vindut, donat...
achizitionarea de obiecte de inventar 303,(4426)=401
in aceeasi luna uzura 603=303 cu aceeasi suma (folosind metoda liniara)
se inregistreaza in extracontabil D:8035 cu aceeasi suma
Bonurile de consum pt darea in folosinta a ob.de inventar se folosesc atunci cand exista depozit de ob.de inventar, la societati de dimensiuni mici practicienii nu considera necesara intocmirea lui si aplica trecerea pe uzura concomitent cu intrarea.
astfel la intrebarea pusa initial,dupa parerea mea, articolul contabil 603=303 se poate face atunci cand ai constatat ca el nu exista,dar atentie,pt anii precedenti se trece pe 117 si nu 603.
Ultima modificare: Luni, 16 Martie 2009
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil

Alte discuții în legătură

Inregistrare extrabilantiera in cont 8035 thesimonelu thesimonelu poate ma puteti ajuta in urmatoarea problema: am achizitionat stampila asociatiei, asociatie a parintilor, fara scop patrimonial, neplatitoare de TVA...la ... (vezi toată discuția)
Uzura obiect inventar florisp2009 florisp2009 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum se poate evidentia uzura unui obiect de inventar de 1700 lei. uzura integrala 603 = 303 cu suma de 1700 ... (vezi toată discuția)
Inregistrare obiecte de inventar vioviod vioviod La fiecare factura de achizitie obiecte de inventar, le-am dat in folosinta 603=303 ( valoarea obiectului fara tva). Asta este tot ce am facut eu la ... (vezi toată discuția)