Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general uzura obiect inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

uzura obiect inventar

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum se poate evidentia uzura unui obiect de inventar de 1700 lei.

uzura integrala 603 = 303 cu suma de 1700 lei
sau
uzura esalonata 471=303 1700 lei si in fiecare luna (sa zicem timp de 24 luni-durata de functionare)
603=471 70.83 lei
In acest caz ,este vreo lege care ma obliga sa inregistrez uzura esalonat ?
Multumesc
florisp2009, utilizator
La trecerea in folosinta a obiectelor de inventar 603=303 cu valoarea de inventar si concomitent Debit cont 8035 ''Stocuri de natura obiectelor de inventar date n folosinta''
In momentul in care acesta nu mai poate fi folosit si este scos din uz, Credit 8035 cu aceiasi valoare.
Cornelia Tulpan, Contabil
dar la darea in folosinta pot trece pe cheltuiala toata valoarea de inventar(1700 lei) sau esalonez pe 24 luni?
Multumesc
Treceti pe cheltuieli toata valoarea la darea in folosinta a obiectului de inventar. Aveti grija sa emiteti bon de consum. Apoi inregistrati in extracontabil, asa cum v-a sfatuit mai sus colega mea.
Pentru a putea mari profitul care ar putea fi afectat de achizitionarea obiectelor de inventar, Consiliul de Administratie sau Adunarea Generala a Actionarilor/Asociatilor poate decide ca bonul de consum intocmit cu ocazia darii in folosinta sa fie inregistrat in contul 471 (Cheltuieli inregistrate in avans) urmand ca repartizarea pe cheltuieli sa se faca esalonat.