avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infintare II
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infintare II

sunt absolvent arte plastice si doresc sa infiintez o intreprindere individuala ca sa pot participa la targuri, creez tot felul de obiecte cadou ex, cutii, tablouri decorative, bijuterii unicat modelate, martisoare, nu stiu ce coduri CAEN pot sa folosesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Ianuarie 2013
artghift, utilizator
Cel mai recent răspuns: artghift , utilizator 19:44, 14 Ianuarie 2013
Cred ca cele mai indicate coduri C.A.E.N. ar fi:

7410 Activitati de design specializat;
4789 Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse;
4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor.
Multumesc, acest cod cuprinde cam tot ce vreau sa fac, eu ma gandeam pentru martisoare si la codul 3213 - fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare, dar cred ca nu mai este cazul, va mai rog ceva, sa-mi explicati codul 4799. O zi buna. Multumesc
4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
Această clasă include:
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs, în orice mod care nu este inclus în clasele precedente:
-prin vânzări directe sau prin intermediul comis-voiajorilor
-prin intermediul automatelor de vândut produse etc.
-comerţul direct cu combustibil (ulei pentru încălzit, lemne de foc etc.), livrate la domiciliul clienţilor
-activităţi de licitaţii desfăşurate în afara caselor de licitaţii (cu amănuntul)
-comerţul cu amănuntul prin comisionari (în afara magazinelor)
multumesc pt raspuns,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diploma/atestat pfa mvstancu mvstancu Bună ziua, Doresc înființarea unui PFA pentru a vinde legal bijuterii handmade confecționate de mine (brățări împletite, brățări din mărgele, ... (vezi toată discuția)
Ce cod caen imi trebuie pentru decoratiuni handmade? fringescience fringescience vreau sa imi deschid un magazin online in care sa vand ornamente si decoratiuni handmade, facute de mine, din material textil sau lemn, cum ar fi sosetele ce ... (vezi toată discuția)
Comercializare lemne foc Paul235 Paul235 Buna seara se poate face comercializare cu lemne de foc pe cod caen 4711 doar vanzare fara exploatare forestiera (vezi toată discuția)